TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

nowe przepisy

Gospodarka odpadami

Webinar: Gospodarka odpadami w firmie - w kontekście kontroli i potencjalnych kar w 2024

W trakcie webinaru przedstawione zostaną wymogi prawne dotyczące przeprowadzania kontroli w firmach przez organ kontrolny, tak jak WIOŚ, a także wymogi dotyczące kontroli dokumentacji w BDO przez Urząd Marszałkowski. Uczestnicy dowiedzą się, jakie rodzaje kar mogą zostać nałożone za poszczególne naruszenia oraz jaka jest wysokość wymiaru kary. Następnie przedstawione zostaną zasady przeprowadzania kontroli w firmach, w tym proces wydawania przez organ kontrolny zaleceń pokontrolnych, obowiązku podpisania protokołu oraz procedura wydawania decyzji. Webinar zakończy się omówieniem, jakich błędów należy unikać w zarządzaniu gospodarką odpadami, aby uniknąć nałożenia kary podczas kontroli.

Korzyści z webinarium obejmują poznanie podstawowych zasad przeprowadzania kontroli przez WIOŚ oraz Urząd Marszałkowski w kontekście gospodarki odpadami. Szczegółowa znajomość tych zasad umożliwia:

  • Uzyskanie wiedzy o karach za poszczególne naruszenia w gospodarce odpadami.
  • Poznanie szczegółowego zakresu kontroli i jej przebiegu, co pozwala nie tylko merytorycznie, ale i technicznie przygotować się do kontroli. Uczestnicy dowiedzą się, jak mogą nie zgodzić się z nałożoną karą, korzystając ze swojego prawa do wniesienia sprzeciwu, oraz jak poprosić o termin na skorygowanie błędów.
  • Zrozumienie, za jakie najczęstsze błędy w gospodarce odpadami wymierzane są kary, oraz jak ich unikać, aby podczas kontroli przez WIOŚ zaprezentować się jak najlepiej.

1 czesc_okladka

Webinar: System kaucyjny – obowiązki wprowadzających

Dyrektywa Single Use Plastics (SUP) nakłada na wprowadzających niektóre opakowania na napoje dodatkowe obowiązki m.in. w zakresie zapewniania wymaganych poziomów zbierania oraz poziomów zawartości recyklatu. Niezapewnienie tych poziomów będzie skutkowało koniecznością ponoszenia opłaty produktowej. Stawki planowanych opłat produktowych są wysokie i z pewnością wprowadzający będą chcieli ich uniknąć. Opłata za nieosiągnięcie poziomów zbierania ma wynieść 12,50 zł/kg, natomiast za nieosiągnięcie poziomu zawartości recyklatu – 1,00 zł/kg. W trakcie webinarium zostaną przedstawione rodzaje opakowań, które będą objęte dodatkowymi obowiązkami. Rodzaje zostaną powiązane z obowiązująca od 24 maja 2023 r. definicją opakowania na napoje, zgodnie z którą takim opakowaniem jest opakowanie na płyn przeznaczony do bezpośredniego wypicia, bez konieczności poddania go obróbce, w szczególności na wodę, sok, nektar, mleko, jogurt i inny pitny produkt mleczny, napój alkoholowy, z wyłączeniem płynów będących produktami leczniczymi oraz żywnością specjalnego przeznaczenia medycznego. Zostanie również przedstawiona różnica pomiędzy podmiotem wprowadzającym napoje a podmiotem wprowadzającym napoje bezpośrednio (wprowadzający napoje bezpośrednio to nowa grupa przedsiębiorców, której nie było w dotychczasowych przepisach związanych z wprowadzaniem opakowań do obrotu).