TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

ewidencja odpadów

Sprawozdania o odebranych i zebranych odpadach komunalnych

Do 31 stycznia 2023 r. podmioty zbierające odpady komunalne muszą złożyć roczne sprawozdanie z gospodarowania odpadami komunalnymi. Sprawozdanie składa się w systemie BDO wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. W tym artykule rozwiewamy najczęściej pojawiąjące się wątpliwości dotyczące podmiotów zobowiązanych oraz wypełniania formularza sprawozdań w systemie BDO.

Z artykułu dowiesz się:
  • kiedy trzeba złożyć sprawozdanie zerowe z odbioru odpadów komunalnych
  • co grozi za brak sprawozdania o odebranych odpadach komunalnych
  • czy trzeba składać osobne sprawozdanie dotyczące odbioru odpadów z nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych

Transport odpadów zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji

Pytanie: Firma odbiera odpady pobudowlane i remontowe od firm zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji. Jak to udokumentować? Czy kierowca musi posiadać w pojeździe jakiś dokument potwierdzający, jakiego rodzaju odpady przewozi?

W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie dotyczące udokumentowania odbioru odpadów od podmiotów nieprowadzących ewidencji odpadów.

Co zrobić jeśli dojdzie do awarii BDO

Zdarza się, że działanie systemu BDO zakłócane jest przez różne problemy techniczne. Nie zawsze wina leży tylko po stronie samego systemu. Czasami utrudnienia mogą wystąpić po stronie użytkownika, na przykład gdy zostanie zerwane łącze internetowe. Najważniejsze jest by nie ignorować problemu.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie problemy techniczne mogą wystąpić podczas korzystania z BDO
  • co zrobić w razie awarii
  • jakie kary grożą za niezachowanie np. ciągłości ewidencji

Czy są jakieś limity dotyczące odpadów przekazywanych na potrzeby własne

Pytanie: Proszę o pomoc w interpretacji ustawy o odpadach oraz zasad postępowania w BDO. W firmie powstają odpady z drewna w postaci drewnianych palet (kod 17 01 02), które nie nadają się już do ponownego użytku, a także sprzączki metalowe z pasów transportowych. Bazując na obowiązujących rozporządzeniach wiem, że jest możliwość aby te odpady oddawać osobom fizycznym (pracownikom firmy). W rozporządzeniu ministra środowiska z 10 listopada 2015 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku, czy ostatnia kolumna mówiąca o „Ilości odpadów możliwych do przyjęcia w ciągu roku lub sposób określenia tych ilości, dla niektórych rodzajów odpadów” określa ilość odpadów dla jednej osoby fizycznej? Czy dotyczy to ilości odpadów, które firma może przekazać w ciągu roku? Ten sposób wymaga prowadzenia ewidencji odpadów w BDO. Natomiast rozporządzenie ministra klimatu 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów wskazuje, że dla drewna (kod 17 01 02) nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji do 10 Mg rocznie, dla metali do 5 Mg rocznie. Czy wobec tego możemy ustalić wewnętrzne zasady przekazywania odpadów osobom fizycznym i nie ewidencjonować tego? Czy może zobowiązani jesteśmy do prowadzenia ewidencji odpadów przekazując odpady osobom fizycznym?

Z artykułu dowiesz się

  • jakie przepisy regulują kwestię przekazywania odpadów na potrzeby własne
  • czy istnieją jakieś limity w tej kwestii

Wzór informacji o przekazywanych odpadach

Przepisy przewidują wyjątki od obowiązku wystawiania karty przekazania odpadów (KPO). KPO nie musi wystawiać m.in. nieprofesjonalny zbierający, osoba fizyczna, przedsiębiorca zwolniony z ewidencji odpadów na mocy rozporządzenia. Zawsze jednak wymagana jest dokumentacja, z której wynika, jaki odpad został przekazany i do kogo ma zostać dostarczony. Transportujący musi posiadać taki dokument w trakcie przewozu odpadów.

Protokół sporządzony po błędach popełnionych w BDO

Jeżeli przez pomyłkę została wystawiona błędna karta, której nie należy uwzględniać w ewidencji odpadów (został wpisany błędny kod lub zły nr rejestracyjny pojazdu) trzeba sporządzić protokół. W protokole należy podać dane zarówno przekazującego odpady, transportującego jak i przyjmującego odpady.

Czy można uzupełniać ewidencję odpadów tylko raz w miesiącu

Pytanie: Wytworzony odpad jest kilkukrotnie przyjmowany w ciągu miesiąca do magazynu. Czy dokonywanie wpisów o jego wytworzeniu w karcie ewidencji odpadów (KEO) raz w miesiącu jest wystarczające do uznania prowadzenia ewidencji na bieżąco? Dodatkowo, czy jeśli szef wykupił samochód z leasingu i jest jego właścicielem, również muszę rozliczać paliwo w opłacie za korzystanie ze środowiska?

Z artykułu dowiesz się co kryje się pod stwierdzeniem, że ewidencję odpadów trzeba prowadzić na bieżąco.

Jak udokumentować przekazanie odpadów komunalnych

Pytanie: Przywozimy do swojej bazy odpady komunalne. Ich odbiór jest udokumentowany na KPOK. Czy jeśli przekażemy te odpady kolejnemu podmiotowi, to czy powinniśmy wystawić KPOK czy KPO?

Z artykułu dowiesz się jaką kartę wystawić, jeśli odpady komunalne po odbiorze od mieszkańców nieruchomości są przewożone do kolejnego podmiotu.

Czy sprzedawca odpadów musi prowadzić ewidencję i składać sprawozdania?

To czy sprzedawca odpadów (lub pośrednik w obrocie odpadami) musi prowadzić ewidencję odpadów i składać sprawozdania, zależy od tego, czy pełni on rolę jedynie sprzedawcy czy jest jednocześnie posiadaczem odpadów.            

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • kim jest sprzedawca odpadów
  • kim jest pośrednik w obrocie odpadami
  • jakie są ich obowiązki