TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Pozwolenie wodnoprawne

Likwidacja stawu – czy wymagane jest pozwolenie wodnoprawne

Z artykułu dowiesz się:

  • czy do likwidacji stawu potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne
  • jakie załączniki dodać do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego
  • w jakiej sytuacji jest wymagana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach

Modyfikacje dotyczące powierzchni odwadnianej a pozwolenie wodnoprawne

Firma, która dysponuje pozwoleniem wodnoprawnym na wykonanie wylotu oraz na odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych do rowu, ma w planie zwiększenie odwadnianej powierzchni w taki sposób, aby ilość odprowadzanych wód się nie zwiększyła. Czy w takim wypadku powinna wystąpić o nowe pozwolenie wodnoprawne? Dowiesz się z artykułu.

Z artykułu dowiesz się:

- co zawiera pozwolenie wodnoprawne,

- jaka jest procedura zmiany takiego pozwolenia,

- czy taka zmiana jest konieczna.

Zgoda na wprowadzanie ścieków do urządzeń kanalizacyjnych

Wprowadzanie ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych podmiotu trzeciego stanowi szczególne korzystanie z wód i wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Najczęstszym przypadkiem jest odprowadzanie ścieków powstających w magazynach do kanalizacji parku logistycznego. Do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego konieczne jest uzyskanie zgody.

Wniosek o przeniesienie pozwolenia wodnoprawnego

Ustawa Prawo wodne przewiduje możliwość przeniesienia pozwolenia wodnoprawnego. Przeniesienie jest możliwe po złożeniu wniosku do Wód Polskich, do którego dołącza się oświadczenie podmiotu, na rzecz którego przenoszone jest pozwolenie wodnoprawne, o przyjęciu wszystkich warunków określonych w tym pozwoleniu wodnoprawnym.

Gmina nie reaguje na przyczynę odoru ze ścieków - jak interweniować

Pytanie: Podmiot otrzymał pozwolenie wodnoprawne (nie jest to pozwolenie zintegrowane) na odprowadzanie ścieków przemysłowych z produkcji warzyw do rowu ziemnego, którego nie jest właścicielem ,w ilości odprowadzanych wód Qśr.d.= 3m3/d. Przed odprowadzeniem do rowu wody mają być podczyszczane w osadniku. Zdefiniowane zostały dopuszczalne stężenia zanieczyszczeń dla BZT_5, ChZT_CR, zawiesiny ogólne, azot ogólny, fosfor ogólny. Podmiot nie wywiązuje się z wymagań pozwolenia. Ścieki są kolorowe, mętne, zawierają odpady (resztki warzyw). Smród jest nie do zniesienia. W Polsce za prowadzenie działalności w zakresie dostarczania wody oraz odprowadzania ścieków odpowiada samorząd. W jakim zakresie i na jakiej podstawie gmina może zając się rozwiązaniem tego problemu? Niestety w tym przypadku gmina "nieoficjalnie wspiera" podmiot który nas truje.

Z artykułu dowiesz się:

  • jaka jest odpowiedzialność gminy wobec podmiotu, który odprowadza ścieki przemysłowe w sposób niezgodny z uzyskanym pozwoleniem wodno-prawnym
  • do kogo zgłosić szkodę w środowisku