TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

ścieki

Odbiór wód deszczowych i roztopowych oraz ich zagospodarowania przez właściciela kanalizacji deszczowej

Pytanie: Czy spółka, która nie jest organem samorządowym ani Wodami Polskimi, natomiast to właściciel kanalizacji deszczowej, do której wprowadzane są wody opadowe z terenu odrębnego podmiotu gospodarczego oraz zajmuje się produkcją, przesyłem oraz dystrybucją ciepła i energii elektrycznej, produkuje również oraz dystrybuuje wodę pitną i przemysłową, oczyszcza ścieki, unieszkodliwia odpady, prowadzi obrót produktami naftowymi oraz uprawia rośliny energetyczne, może na podstawie art. 9 ust. 3 oraz art. 35 ust. 1 i ust. 3 pkt 7 Prawa wodnego zawrzeć przedmiotową umowę i obciążyć drugą stronę kosztami odbioru i zagospodarowaniem tych wód proporcjonalnie do wielkości zlewni?

Z artykułu dowiesz się m.in. co stoi przeszkodzie do zawarcia umowy na odbiór wód deszczowych i roztopowych oraz ich zagospodarowanie przez właściciela kanalizacji z innym podmiotem.

Do 14 stycznia 2022 roku można wnosić uwagi do VI AKPOŚK

Ruszyły konsultacje publiczne projektu VI aktualizacji Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych (VI AKPOŚK). Wszyscy zainteresowani, mają możliwość zapoznania się z dokumentacją sprawy oraz składania uwag i wniosków do Ministra Infrastruktury do 14 stycznia 2022 r.

Optymalizacja zużycia energii w oczyszczalni ścieków

Oczyszczalna ścieków pracuje w ciągłym ruchu i urządzenia zasilane elektrycznie, takie jak pompy, silniki, dmuchawy i wiele innych, działają przez 24 godziny na dobę. To z kolei wymaga dostarczenia dużej ilości energii elektrycznej. Czy da się jakoś ograniczyć jej zużycie? 

Z artykułu dowiesz się:

  • który stopień oczyszczania ścieków zużywa najwięcej energii
  • po co przeprowadza się audyt energetyczny w oczyszczalni
  • jak zoptymalizować systemy oczyszczania by zużywały mniej energii 

Schamatyczny proces oczyszczania ścieków obejmuje trzy główne stopnie oczyszczania:

1) w części mechanicznej następuje usuwanie zanieczyszczeń stałych (skratki) poprzez układ krat oraz usuwanie zawieszonych cząstek stałych w piaskownikach, a także sedymentacja zanieczyszczeń organicznych w osadnikach wstępnych;

2) w części biologicznej zachodzi usuwanie zanieczyszczeń organicznych, w szczególności związków biogennych – azotu i fosforu, poprzez napełnianie reaktorów/zbiorników ścieków z podawanym osadem czynnym i ciągłym napowietrzaniem, sedymentację, a następnie dekantację. Rozdział ścieku od osadu może następować także w osadniku wtórnym;

Największe zapotrzebowanie na energię elektryczną wymagane jest przede wszystkim do biologicznego oczyszczania ścieków. Proces napowietrzania w drugim stopniu oczyszczania charakteryzuje się najwyższym zużyciem energii z uwagi na wymóg intensywnego napowietrzania, mieszania i recyrkulacji wewnętrznej.

3) w części biologiczno-chemicznej następuje tzw. doczyszczanie i zaawansowane usuwanie związków azotu i fosforu poprzez dozowanie koagulanta, np. związków węgla. Następuje zintensyfikowanie procesów usuwania składników biogennych (nitryfikacja, denitryfikacja i biologiczne usuwanie fosforu), a także wspomaganie poprzez np. zastosowanie dezynfekcji promieniowaniem UV.