TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

zezwolenie na przetwarzanie odpadów

Czy wykorzystując gruz na tej samej budowie musimy mieć zezwolenie na przetwarzanie?

Pytanie: Czy jest wymagana decyzja na przetwarzanie odpadów jeśli kruszarka do gruzu pracuje na placu budowy i po rozdrobnieniu materiał jest wykorzystywany na tym samym placu do dalszych prac? Wydawałoby się, że w tym wypadku kruszywo nie będzie odpadem?

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów musi być powiązane ze zdolnością przetwarzania

Pytanie: Firma, która posiada kocioł i zezwolenie na przetwarzanie odpadów w ramach procesu R1 (wykorzystanie jako paliwo lub inne źródła energii). Chcielibyśmy zwiększyć ilości odpadów poddawanych przetworzeniu w zezwoleniu. Czy można wnioskować o większą ilość niż wynika to z mocy przerobowej pieca? Jak to umotywować? Do wyliczeń WIOŚ przyjmuje szacunkowe dane ale rzeczywistość pokazuje iż nie każda odpad (np. trociny) spala się tak samo. Czy można zwiększając ilość brać pod uwagę również aktualne problemy z dostępnością paliw?

Z artykułu dowiesz się, czy można dowolnie zmieniać ilość przetwarzanych odpadów w zezwoleniu

Mobilne urządzenie do odzysku odpadów - z zezwoleniem czy bez

Eksperci uważają, że ustawa o odpadach zawiera luki prawne dotyczące zezwoleń na mobilne przetwarzanie odpadów, ponieważ na etapie wnioskowania trudno zdefiniować, gdzie urządzenie do przetwarzania będzie eksploatowane. Jak z tego wybrnąć?

Z artykuł dowiesz się:

  • jak określić miejsce przetwarzania odpadów w przypadku mobilnego urządzenia
  • kiedy będzie potrzebne zezwolenie na prowadzenie tej działalności

Czy trzeba dołączyć nowy operat przeciwpożarowy, gdy ubiegamy się o kolejne zezwolenie odpadowe

Pytanie: Mamy decyzję na zbieranie odpadów (a co za tym idzie również operat przeciwpożarowy). Chcemy uzyskać decyzję na przetwarzanie tych odpadów, które są w decyzji na zbieranie i w operacie przeciwpożarowym. Czy do wniosku o jej wydanie musimy dołączyć nowy operat przeciwpożarowy?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są warunki uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów
  • czy operaty sporządzone przed 4 marca 2020 są ważne
  • kiedy trzeba dołączyć nowy operat przeciwpożarowy

Wymagania w tym zakresie zostały określone w ustawie o odpadach. Art. 42 ust. 4b ustawy o odpadach wskazuje, że do wniosku o zezwolenie na przetwarzanie odpadów trzeba dołączyć operat przeciwpożarowy, zawierający warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu lub jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów, uzgodnione z komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej, wykonany przez:

Świadectwo stwierdzające kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami

Pytanie: Czy przetwarzający odpady w instalacji w procesie R12 (odpady złomu metali żelaznych) musi zatrudnić kierownika, który posiada świadectwo stwierdzające kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami?

Z artykułu dowiesz się:

  • kiedy trzeba zatrudnić kierownika spalarni odpadów
  • jakie są konsekwencje braku świadectwa potwierdzającego kwalifikacje kierownika 

Od 1 stycznia 2022 nowe zasady wnioskowania o zezwolenia na przetwarzanie odpadów

Znowelizowana ustawa wprowadziła nowy warunek dla uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny. Zgodnie z nowymi przepisami przedmiot lub substancja będą spełniały szczegółowe warunki uznania danego przedmiotu lub danej substancji za produkt uboczny, jeżeli zostały one określone w przepisach prawa Unii Europejskiej albo w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 6.

Kontrola w zakładzie przetwarzającym odpady - co sprawdzi inspektor

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) może skontrolować zakład przetwarzania odpadów. Jakie aspekty mogą być sprawdzane podczas takiej kontroli?

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są rodzaje kontroli,
  • czy sposób magazynowania może podlegać kontroli,
  • czy inspektor sprawdzi BDO.

Do zadań własnych Inspekcji Ochrony Środowiska (IOŚ) należy m.in. kontrola podmiotów korzystających ze środowiska. Uprawnienia kontrolne WIOŚ dotyczą nie tylko przestrzegania przepisów ochrony środowiska i zapisów zawartych w decyzjach środowiskowych (duś), ale również magazynowania odpadów, monitoringu wizyjnego oraz dokumentacji elektronicznej w bazie BDO.

Kontrola WIOŚ może być bardzo szczegółowa i wielopłaszczyznowa. Od 2018 roku powstają w Polsce nowe jednostki laboratoryjne inspekcji, których zadaniem jest badanie jakości, składu i pochodzenia odpadów. Wzrasta również liczba samych inspektorów prowadzących terenowe kontrole gospodarowania odpadami. Działania te służą ułatwieniu prowadzenia planowych i pozaplanowych, tj. zapowiedzianych i niezapowiedzianych, postępowań kontrolnych w systemie całodobowym, 7 dni w tygodniu.

Inspektorzy prowadzą kontrole planowe na podstawie pisma powiadamiającego i planów kontroli oraz pozaplanowe przede wszystkim na wniosek organów administracji publicznej oraz jako interwencje. Kontrole interwencyjne występują w przypadku skarg, podejrzenia zanieczyszczenia środowiska, poważnej awarii bądź w celu przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa, ewentualnie wykroczenia.