TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Wydanie zezwolenia odpadowego pomimo negatywnej opinii WIOŚ? Tak, to możliwe

Obecnie urząd odmawia wydania zezwolenia na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów, jeśli WIOŚ po kontroli instalacji wydał negatywną opinię. Te przepisy mają się jednak zmienić.

A to wszystko za sprawą uchwalonej ustawy z 8 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach, która zmieni niektóre zapisy ustawy o odpadach dotyczące m.in. kwestii decyzji odpadowych.

Właściwy organ, mimo postanowienia wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, negatywnie opiniującego spełnienie wymagań określonych w przepisach ochrony środowiska, będzie mógł wydać zezwolenie na zbieranie odpadów, zezwolenie na przetwarzanie odpadów lub pozwolenie na wytwarzanie odpadów uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów, jeżeli stwierdzi, że niespełnienie wymagań określonych w przepisach ochrony środowiska nie spowoduje powstania zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi bądź dla środowiska. Ponadto możliwe ma być dokonywanie kontroli tylko części instalacji.

Planowane zmiany w ustawie o odpadach mają umożliwić organowi ochrony środowiska dokonanie całościowej oceny własnej w ramach prowadzonego postępowania administracyjnego i wydania decyzji w zakresie udzielenia bądź odmowy udzielenia zezwolenia w ramach gospodarowania odpadami (przy jednoczesnym podtrzymaniu obowiązku opiniowania przez WIOŚ danej instalacji pod względem spełniania wymagań określonych w przepisach ochrony środowiska). Zdaniem GIOŚ takie rozwiązanie nie opóźni wydawania decyzji przez marszałków województw/starostów, jakie z dużym prawdopodobieństwem miałyby miejsce w przypadku prowadzenia ścieżki odwoławczej od postanowień WIOŚ (tj. zażalenie do GIOŚ, skarga do WSA i NSA).

W tej samej ustawie dokonano również skrócenia okresu na podjęcie działalności objętej zezwoleniem z 2 lat do roku. Takie rozwiązanie ma wyeliminować powstawanie tzw. miejsc-słupów, które często są wskazywane w kartach przekazania odpadów jako miejsce docelowe, a tymczasem żadne odpady tam nie trafiają.

Ustawa wejdzie w życie w ciągu 14 dni od dnia jej ogłoszenia.


Podstawa prawna
  • Ustawa z 8 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach.

 

AUTOR Anna Gnioska
Anna Gnioska
redaktor prowadząca Portalu Ochrony Środowiska. Wieloletni redaktor publikacji i autor tekstów z zakresu ochrony środowiska. Specjalizuje się w przepisach dotyczących gospodarki odpadowej.