TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów - Sprawozdania i opłaty

Tematyka

Obowiązki przedsiębiorców w kwietniu 2024 r. związane z usługami wodnymi

Przypominamy przedsiębiorcom o obowiązkach czekających na nich w kwietniu, dotyczących korzystania z usług wodnych. Warto przygotować się do ich wypełnienia z wyprzedzeniem. Podpowiadamy kogo dotyczą poszczególne działania sprawozdawcze i do których organów złożyć odpowiednie dokumenty.

Korzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa
04.04.2024

Obowiązki przedsiębiorstw w ochronie środowiska do 31 marca 2024 r.

Marzec jest ważnym okresem w ochronie środowiska. Przedstawiamy podsumowanie obowiązków dla przedsiębiorstw.

Sprawozdania i opłaty
21.03.2024

Od 2024 roku wprowadzono dodatkowe opłaty za jednorazowe opakowania - Dyrektywa SUP

Od początku 2024 roku, osoby kupujące jedzenie na wynos i napoje w jednorazowych opakowaniach, są zobowiązane do uiszczenia dodatkowych opłat. Te dodatkowe koszty mają na celu zachęcenie do korzystania z bardziej ekologicznych rozwiązań. Jakie są te opłaty i jak należy je płacić? Przypominamy o nowym obowiązku.

Opakowania
18.03.2024

Opłata za korzystanie ze środowiska – problemy, wskazówki, przykłady obliczeń

Do 31 marca 2024 roku trzeba złożyć informację o wysokości opłaty za korzystanie ze środowiska oraz wpłacić ją na konto marszałka województwa. Kogo dotyczy ten obowiązek i co wziąć po uwagę przy obliczaniu opłaty?

Korzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa

Obowiązek składania raportów środowiskowych do KOBiZE - kto i do kiedy?

Przedsiębiorstwa, niezależnie od sektora, zobowiązane są do raportowania do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), dotyczącymi ich wpływu na środowisko. Obowiązek ten wynika z różnorodnych aspektów działalności - użytkowania floty pojazdów, w tym samochodów ciężarowych, procesów produkcyjnych, stosowania stanowisk spawalniczych i lakierniczych, a także eksploatacji kotłów na paliwo stałe o określonej mocy. Dodatkowo, wykorzystanie urządzeń takich jak klimatyzatory w biurach czy magazynach również podlega pod te regulacje. Firmy zobowiązane są do dokładnego dokumentowania tych czynników, wskazania konkretnych danych w raportach oraz przeprowadzenia szczegółowych wyliczeń opłat za korzystanie z zasobów naturalnych. Precyzja w raportowaniu i zrozumienie wymaganych przez KOBiZE kategorii jest kluczowa dla uniknięcia sankcji i wspierania zrównoważonego rozwoju.

Nowe zmiany w BDO w 2024 roku

Od pewnego czasu otrzymujemy informacje, że w BDO (Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami) wkrótce zostaną wprowadzone nowe zasady dotyczące ewidencji i sprawozdawczości. Jak się okazuje, te zmiany na razie nie zostały zaimplementowane, ponieważ ich zakres jest znaczący. Obecnie zespół BDO intensywnie pracuje nad ich szybkim wprowadzeniem. Jakie będą faktyczne nowe zmiany wprowadzone w BDO?

BDO

Obowiązki wytwórcy odpadów w I kwartale 2024 - sprawozdawczość i regulacje

Rok 2024 rozpoczął się z nowymi wyzwaniami i regulacjami dotyczącymi sprawozdawczości w ochrony środowiska, które mają istotny wpływ na wytwórców odpadów w Polsce. W I kwartale zostały wprowadzone zaostrzone przepisy i wymogi, które nie tylko zwiększają odpowiedzialność firm, ale również wprowadzają nowe aspekty sprawozdawcze. Przedstawiamy aktualne obowiązki wytwórców odpadów i terminy, jakie powinien mieć na uwadze taki podmiot.

Gospodarka odpadami
16.01.2024

Co to jest graniczny podatek węglowy (CBAM)?

CBAM (ang. Carbon Border Adjustment Mechanism) to mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2. Założeniem CBAM – który jest nazywany granicznym podatkiem węglowym – jest wprowadzenie mechanizmów umożliwiających osiągnięcie celu neutralności klimatycznej Unii Europejskiej najpóźniej do 2050 r. zgodnie z porozumieniem paryskim przez zmniejszenie ryzyka ucieczki emisji gazów cieplarnianych wynikającego z wyższego poziomu ambicji klimatycznych Unii. Oczekuje się, że CBAM pomoże też wspierać obniżanie emisyjności w państwach trzecich. Zobacz kogo będą dotyczyć nowe obowiązki i jakie importowane towary będzie obejmować.

KOBiZE

Cykl Dyrektywa SUP - Nowe opłaty

Dyrektywa SUP nie tylko ogranicza obrót niektórymi jednorazowymi, plastikowymi wyrobami, ale także wprowadza konieczność istotnych zmian, obejmujących m.in. wprowadzenie nowych opłat dla przedsiębiorców. Celem tych opłat jest pokrycie kosztów związanych z zarządzaniem odpadami pochodzącymi z produktów wymienionych w aktualizowanych przepisach. Zachęcamy do zapoznania się z kolejnym artykułem w ramach cyklu, w którym ekspert omawia nowe obowiązki przedsiębiorców, produkty podlegające zmianom oraz stawki opłat, które zostaną wprowadzone.

Gospodarka odpadami
29.08.2023

Co grozi za nierzetelne sprawozdanie

Prowadzenie działalności w zakresie działalność opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych wiąże się z koniecznością składania odpowiednich sprawozdań. Czasem jednak, z różnych przyczyn, sprawozdanie może zostać uznane za nierzetelne. W naszym artykule omówimy, co to dokładnie oznacza i jakie są związane z tym konsekwencje.

Ochrona wody
19.07.2023