TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Koszty związane z ochroną środowiska w 2023 roku

Na początku każdego roku warto zwrócić uwagę na akty prawne, które zmieniają stawki opłat w zakresie rozliczeń środowiskowych. To ważne, bo dzięki temu można m.in. zaplanować wydatki na dany rok.

Od 1 stycznia 2023 r. zmianie ulegają m.in. stawki opłat:

  1. za korzystanie ze środowiska (emisje do powietrza, składowanie odpadów);

  2. za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu;

  3. za udzielenie zgód wodnoprawnych;

  4. legalizacyjnych dla urządzeń wodnych;

  5. podwyższonych za brak pozwolenia wodnoprawnego.

Uwaga

Rozliczenie obowiązków za rok poprzedni następuje zawsze na bazie ówcześnie obowiązujących stawek. Analiza stawek na 2023 rok pozwala natomiast zaplanować część wydatków na działania związane z ochroną środowiska w firmie.

Z punktu widzenia firm wprowadzających do obrotu produkty w opakowaniach istotny jest wzrost wymaganych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych. W 2023 roku zwiększą się poziomy dla wszystkich frakcji opakowaniowych, z wyłączeniem aluminium.

Tabela 1. Ile wyniosą poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych w porównaniu z 2022 rokiem

Rodzaje opakowań z których powstały odpady opakowaniowe

2022 r.

2023 r.

Z tworzyw sztucznych

30

40

Z aluminium

51

51

Z metali żelaznych

55

60

Z papieru i tektury

66

70

Ze szkła

62

64

Z drewna

19

21

Z pewnością spowoduje to zwiększenie kosztów, które wprowadzający będzie musiał ponieść na realizację obowiązków w zakresie osiągnięcia poziomów recyklingu w 2023 roku.

Należy także śledzić zmiany przepisów w zakresie opakowań, ponieważ szykuje się w nich prawdziwa rewolucja. Planowo od 2023 roku miały obowiązywać przepisy dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producentów (m.in. zmiany w ewidencji opakowań i wprowadzenie opłaty opakowaniowej), systemu kaucyjnego (m.in. wprowadzenie pobierania i zwrotu kaucji za butelki na napoje z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów, butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra oraz puszki aluminiowe o pojemności do 1 litra) oraz wdrożenia dyrektywy plastikowej do polskich przepisów (m.in. zakaz wprowadzania niektórych produktów z tworzyw sztucznych, konieczność ich znakowania czy pobieranie opłat za sztukę niektórych opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych).


Podstawa prawna

Rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 19 grudnia 2021 r. w sprawie rocznych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych w poszczególnych latach do 2030 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 2375)

AUTOR Aleksandra Gembora
Aleksandra Gembora
specjalista ds. ochrony środowiska, absolwentka międzywydziałowych studiów ochrony środowiska w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Posiada wieloletnie doświadczenie w organach administracji państwowej. Obecnie na stanowisku Head of Environmental Compliance w RLG Systems Polska Sp. z o.o. zajmuje się monitorowaniem szybko zmieniających się przepisów prawnych, wspieraniem przedsiębiorców we właściwej realizacji obowiązków z zakresu ochrony środowiska, w tym także pomocą w przypadku kontroli.