TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

sprawozdania i opłaty

Opłata za emisję w wyniku stosowania substancji chemicznych - obliczenia

Pytanie: Jak obliczyć opłatę za zanieczyszczenia emitowane w związku ze stosowanymi substancjami chemicznymi? Mamy w zakładzie wiele substancji, których zużycie roczne podawane jest w kg a nie w litrach. Proszę o wzór, jak obliczyć emisję kwasu nadoctowego, jeżeli jest on składnikiem substancji o nazwie DEKSON, której to stanowi 6%, a którego wykorzystane w zakładzie 315 kg w ciągu roku.

Z artykułu dowiesz się jak obliczyć wysokość opłaty za emisję z substancji chemicznych.

 Eksport opakowań za granicę - jak przygotować roczne sprawozdanie opakowaniowe 

Pytanie: Pracuję w firmie produkującej i sprzedającej maszyny w opakowaniach dla klientów krajowych oraz zagranicznych. Firma nie ma umów dotyczących recyklingu, odzysku itp. W sprawozdaniu o produktach i opakowaniach wypełniamy tabelę 5.1 dla produktów wprowadzonych do obrotu w kraju. Co z produktami w opakowaniach wywiezionymi za granicę? Czy dane wpisać do tabeli 3 (informacja o wywiezionych za granicę opakowaniach)?

Z artykułu dowiesz się jak wypełnić sprawozdanie o produktach, opakowaniach i gospodarowaniu odpadami, w przypadku wywiezionych za granicę opakowań.

F-GAZY i SZWO do BDS - masz czas do 28 lutego na złożenie sprawozdania

Z artykułu dowiesz się:

  • kto musi złożyć sprawozdanie do BDS
  • co wziąć pod uwagę wypełniając takie sprawozdanie 
  • czy trzeba składać sprawozdanie zerowe

BDS to internetowy system, poprzez który składa się sprawozdania dotyczące m.in. obrotu i stosowania tych substancji. Została ona utworzona na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o substancjach zubażających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych.

Informacja o odpadach, które poddano procesowi przygotowania do ponownego użycia - już tylko 3 dni!

15 stycznia kończy się termin na złożenie rocznej informacji o odpadach, które poddano procesowi przygotowania do ponownego użycia, recyklingu lub odzysku innymi metodami w instalacjach komunalnych lub przekazano w tym celu innemu posiadaczowi odpadów.

Czy sól drogowa powoduje emisje do środowiska?

Do 28 lutego 2023 rok podmioty korzystające ze środowiska muszą złożyć raport do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Natomiast do końca marca trzeba uiścić opłatę za korzystanie ze środowiska. Często pojawiają się wątpliwości, co może powodować emisję do środowiska. W tym artykule podpowiadamy, czy sól używana do sypania dróg może taką emisję powodować.

Z artykułu dowiesz się, czy używając soli do utrzymania dróg, musisz składać raport do KOBiZE i uiszczać opłatę środowiskową.

Emisja ze spalania paliw – przykłady wyliczeń

W KOBiZE wbudowane są wskaźniki emisji, dlatego do obliczenia wystarczy podanie ilości i rodzaju paliwa – pozostałe procesy są realizowane bez konieczności wykonywania działań matematycznych przez firmę.

W artykule przedstawiamy przykładowe obliczenia dotyczące emisji ze spalania paliw

Koszty związane z ochroną środowiska w 2023 roku

Na początku każdego roku warto zwrócić uwagę na akty prawne, które zmieniają stawki opłat w zakresie rozliczeń środowiskowych. To ważne, bo dzięki temu można m.in. zaplanować wydatki na dany rok.

Obliczanie śladu węglowego – nieobowiązkowe, ale może się opłacać

Zmiany klimatyczne są obecnie ogromnym problemem środowiskowym. Żeby je ograniczyć monitoruje się je i raportuje. Jednym z elementów, który ma pokazać skalę problemu i pomóc w jego rozwiązaniu jest obliczanie śladu węglowego. W Polsce jeszcze nieobowiązkowe, ale okazuje się, że warto je wykonywać. Dlaczego?

Z artykułu dowiesz się:

  • co to jest ślad węglowy
  • dlaczego warto go obliczać
  • jak go obliczać

31 sierpnia 2022 r. mija termin na złożenie Prezesowi URE oświadczenia OZE

Do 31 sierpnia odbiorcy przemysłowi mają obowiązek złożenia Prezesowi URE informacji i oświadczenia niezłożenie oświadczenia skutkuje wykreśleniem z wykazu odbiorców przemysłowych (z zakazem ponownego wpisu przez okres 5 lat).