TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

TEMATYKA

Tematyka

Obowiązki wytwórcy odpadów w I kwartale 2024 - sprawozdawczość i regulacje

Rok 2024 rozpoczął się z nowymi wyzwaniami i regulacjami dotyczącymi sprawozdawczości w ochrony środowiska, które mają istotny wpływ na wytwórców odpadów w Polsce. W I kwartale zostały wprowadzone zaostrzone przepisy i wymogi, które nie tylko zwiększają odpowiedzialność firm, ale również wprowadzają nowe aspekty sprawozdawcze. Przedstawiamy aktualne obowiązki wytwórców odpadów i terminy, jakie powinien mieć na uwadze taki podmiot.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
16.01.2024

Weszła w życie opłata za opakowania z tworzyw sztucznych

Od 1 stycznia 2024 r. w handlu i gastronomii, a także w automatach sprzedających produkty, pobierane są opłaty za pojemniki i kubki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w które pakowana jest żywność i napoje.

AktualnościOpakowania

Prognoza w zakresie danych dotyczących ilości prądu z wysokosprawnej kogeneracji

Prognoza w zakresie danych dotyczących ilości energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, której sprzedaż może zostać objęta premią kogeneracyjną, wartości premii kogeneracyjnej, maksymalnej mocy zainstalowanej elektrycznej w nowych małych jednostkach kogeneracji lub znacznie zmodernizowanych małych jednostkach kogeneracji oraz jednostkowej wysokości premii gwarantowanej dla nowej małej jednostki kogeneracji, zmodernizowanej małej jednostki kogeneracji oraz znacznie zmodernizowanej małej jednostki kogeneracji.

AktualnościEnergetyka

Zasady rolniczego wykorzystania osadów

Jakie procedury prawne, włączając w to uzyskiwanie zezwoleń, powinien zastosować rolnik, który zamierza używać osadu ściekowego z zakładowej lub komunalnej oczyszczalni ścieków na swoim polu? Czy dopuszczalne jest stosowanie osadu z przydomowej oczyszczalni ścieków jako nawozu? Okazuje się, że możliwości różnią się w zależności od rodzaju osadu.

Porada ekspertaOchrona wody
15.01.2024

ESG i raportowanie środowiskowe w firmach

Raportowanie środowiskowe w ramach ESG (Environmental, Social, and Governance) to kluczowy element strategii zrównoważonego rozwoju firm, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących wyzwań ekologicznych. Raportowanie ESG pomaga organizacjom w monitorowaniu i komunikowaniu ich wpływu na środowisko, społeczeństwo oraz zarządzanie. Zrozumienie tego, jak przedsiębiorstwa identyfikują, analizują i prezentują swoje działania środowiskowe, jest kluczowe dla inwestorów, konsumentów i regulatorów. Dowiedz się, jak efektywne raportowanie ESG może przyczyniać się do lepszej przyszłości naszej planety i społeczeństwa, jednocześnie zwiększając transparentność i odpowiedzialność biznesową i jakich przepisów należy dopilnować.

Porada ekspertaInformacje ogólne

Regulacje i obowiązki dotyczące odpadów w domkach letniskowych

Regulacje dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi w domkach letniskowych i nieruchomościach rekreacyjnych są często niejednoznaczne w przepisach prawnych. W tym artykule wyjaśniamy, jakie obowiązki prawne i środowiskowe ciążą na właścicielach tych nieruchomości oraz jak decyzje gmin wpływają na system odbioru odpadów. Zostaną wskazane różnice w opłatach za odpady, zależności od sposobu wykorzystywania nieruchomości i konsekwencje dla środowiska lokalnego.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
10.01.2024

Zmiana zarządcy drogi ex lege a podmiot zobowiązany do ponoszenia opłaty stałej

Czy przejście praw i obowiązków wynikających z pozwolenia wodnoprawnego na następcę następuje z mocy prawa czy wymaga złożenia stosownego wniosku? Czy w sytuacji zmiany zarządcy drogi następuje zmiana zobowiązanego do ponoszenia stałej opłaty za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych z jej powierzchni? Zagadnieniem tym zajął się Naczelny Sąd Administracyjny. Zobacz w artykule wytłumaczenie naszego eksperta.

Porada ekspertaOchrona wody

Czy wacik kosmetyczny zabrudzony krwią jest odpadem medycznym?

Podczas prowadzenia działalności w branży kosmetycznej, na przykład w salonie kosmetycznym, w trakcie świadczenia usług mogą powstawać odpady zawierające potencjalnie niebezpieczne substancje, takie jak waciki zabrudzone krwią. Nasuwa się wtedy pytanie, czy taki odpad automatycznie kwalifikuje się jako odpad medyczny? Istnieją określone kryteria, które definiują ten rodzaj odpadu.

Porada ekspertaBDO

Webinar: Sprawozdanie składane do Bazy Danych Sprawozdań (BDS)

Baza Danych Sprawozdań (BDS) o substancjach zubożających warstwę ozonową (SZWO) i fluorowanych gazach cieplarnianych oraz o pozostałych fluorowanych gazach cieplarnianych (w BDS określanych łącznie jako FGC) została utworzona zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. System służy do składania rocznych sprawozdań dotyczących substancji zubożających warstwę ozonową, fluorowanych gazów cieplarnianych lub pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych. 

Porada videoBDS
04.01.2024

Jak liczyć ślad węglowy w przedsiębiorstwie?

Termin „ślad węglowy” odnosi się do obliczenia całkowitej emisji gazów cieplarnianych generowanych w trakcie pełnego cyklu życia produktu lub działalności przedsiębiorstwa. Jest on przedstawiany w postaci ekwiwalentu dwutlenku węgla na jednostkę funkcjonalną produktu (CO2e/jednostka funkcjonalna). Jak można go obliczyć?

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza
02.01.2024