TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - BDO

Tematyka

Ewidencja odpadów spoza instalacji 

Pytanie: Wytworzyliśmy odpad o kodzie 160304 - Nieorganiczne odpady inne niż wymienione w 160303 i 160380 w ilości 20 kg. Odpad jest spoza instalacji. Nie posiadamy na ten kod wpisu w pozwoleniu na wytwarzanie odpadów ani w BDO. Chcemy jednak zewidencjować odpad w KEO w BDO. Jak powinniśmy postąpić? Czy mimo, że odpad należy do odpadów, które nie podlegają ewidencji możemy zaewidencjonować go w BDO nie dokonując wpisu w dziale XII (nie wytworzymy więcej niż 0,2MG w ciągu roku). Czy też należy uzupełnić ten wpis w BDO?
Pytania i odpowiedziBDO

Jak udokumentować ponowne wykorzystanie odpadów

Przygotowanie do ponownego użycia jest sposobem przetwarzania odpadów. Jeżeli w firmie są prowadzone takie procesy, to potrzebne jest zezwolenie na przetwarzanie w tym odzysk.

Porada ekspertaBDO
07.01.2022

Skup i sprzedaż zużytego sprzętu elektronicznego – wymagania formalne

Pytanie: Czy firma, która nie przetwarza zużytego sprzętu elektronicznego, ale ma decyzję na zbieranie złomu w kodach 160214 oraz 160216, może zakupić w kraju złom w kodzie 160214 oraz 160216 i sprzedać go innemu podmiotowi? Czy można przekazać ten złom tylko w kraju innemu zbierającemu bądź przetwarzającemu, czy można też sprzedać za granice (kraje UE oraz spoza Unii).
Pytania i odpowiedziBDO
07.01.2022

Import olejów i smarów na własny użytek - jakie obowiązki trzeba spełnić 

Pytanie: Sprowadzamy z zagranicy z terenu Unii Europejskiej i spoza UE niewielkie ilości olejów smarowych i smarów, które są wykorzystywane na nasz własny użytek (do utrzymania ruchu). Czy w związku z tym ciążą na nas wymogi z tytułu ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej albo ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi?

Jeśli tak, to czy mamy obowiązek podawać do organizacji odzysku (z którą mamy podpisaną umowę) zarówno masę opakowań (w które są zapakowane oleje i smary), jak i masę olejów i smarów (zgodnie z załącznikiem 4a do ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej) wprowadzonych do kraju na własny użytek?
Pytania i odpowiedziBDO

Internetowa sprzedaż odzieży – co uwzględnić w sprawozdaniu 

Pytanie: Firma została zarejestrowana w CEDIG na początku 2021 roku. Przedmiot działalności – internetowa sprzedaż odzieży importowanej i produkowanej przez szwalnię w Polsce. Czy musimy się rejestrować w BDO? Jakie jeszcze obowiązki nas dotyczą – ewidencja, sprawozdania?
Pytania i odpowiedziBDO

Gdzie można zapoznać się z treścią zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów wydaną innej firmie

Organ, który wydaje decyzje dotyczące zbierania i przetwarzania odpadów, musi podać do publicznej wiadomości informację o możliwości się z jej treścią oraz dokumentacją sprawy. Więc jeśli chcesz poznać uprawnienia firmy, z którą chcesz nawiązać współpracę, masz do tego pełne prawo. 

Porada ekspertaBDO

Czy sprawozdanie za reklamówki trzeba złożyć do marszałka właściwego ze względu na siedzibę firmy?

Sprzedawcy, którzy oferują swoim klientom jednorazowe reklamówki, uiszczają opłatę recyklingową za każdy kwartał. Do 15 marca, muszą też złożyć sprawozdanie o produktach, opakowaniach i gospodarowaniu odpadami. Tu jednak pojawia się pytanie, do kogo kierować sprawozdanie jeśli prowadzi się kilka sklepów w całej Polsce?

Porada ekspertaBDO

Marszałek województwa nie rozpatrzył wniosku aktualizacyjnego do BDO - co zrobić

Pytanie: Złożyliśmy wniosek aktualizacyjny do BDO, ale nie został jeszcze rozpatrzony. W międzyczasie w naszej działalności nastąpiły już kolejne zmiany, które wymagają aktualizacji. Nie możemy jednak usunąć nierozpatrzonego wniosku (nie ma takiej możliwości w BDO). Co zrobić, żeby mieć kompletny wpis w BDO ?
Pytania i odpowiedziBDO

Skupujesz złom od mieszkańców? Czy na pewno nie musisz mieć zezwolenia na zbieranie odpadów?

Pytanie: Prowadzę obwoźny skup złomu. Chciałbym się dowiedzieć, czy do prowadzenia takiej działalności zawsze potrzebne jest zezwolenie na zbieranie odpadów? Czy powinienem mieć wpis do rejestru BDO?
Pytania i odpowiedziBDO

Były pracownik popełnił błędy w ewidencji odpadów - kto poniesie konsekwencje 

Zdarza się, że podczas kontroli lub porządkowania spraw formalnych na jaw wychodzą błędy w dokumentacji.  Co zrobić, w takiej sytuacji? Kto poniesie konsekwencje? Czy można liczyć na zmniejszenie kary, powołując się na niewiedzę o tym, że pracownik źle prowadził dokumentację?

Porada ekspertaBDO
Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, w skrócie BDO, to system składający się z Rejestru BDO i modułów służących do ewidencji odpadów oraz sprawozdawczości. Bazę BDO prowadzą marszałkowie województw, a rejestracja w bazie jest obowiązkowa dla przedsiębiorców, którzy wprowadzają opakowania, produkty w opakowaniach lub gospodarują odpadami. Za pośrednictwem BDO przedsiębiorcy składają także coroczne sprawozdania z zakresu gospodarowania odpadami i opakowaniami. Obowiązek wpisu do Rejestru BDO spoczywa na przedsiębiorcach, którzy prowadzą ich ewidencję, wytwarzają, transportują odpady i wprowadzają na terytorium kraju produkty w opakowaniach. Także jednoosobowe działalności gospodarcze, prowadzące ewidencje odpadów, zobowiązane są do dokonania wpisu do Rejestru BDO. Jeśli przedsiębiorca wytwarza jedynie odpady komunalne, nie jest wymagane, aby zarejestrował się w BDO. System BDO ma na celu między innymi ograniczenie nieprawidłowości w dziedzinie zarządzania odpadami.