TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Gospodarka odpadami

Tematyka

Czy sprzedawca odpadów musi prowadzić ewidencję i składać sprawozdania?

To czy sprzedawca odpadów (lub pośrednik w obrocie odpadami) musi prowadzić ewidencję odpadów i składać sprawozdania, zależy od tego, czy pełni on rolę jedynie sprzedawcy czy jest jednocześnie posiadaczem odpadów.            

Porada ekspertaBDO

W jakiej formie złożyć o pomoc de minimis - papierowej, czy elektronicznej

Jeżeli podmiot wprowadza produkty w opakowaniach na rynek krajowy i chce uzyskać ulgę w formie pomocy de minimis, musi złożyć stosowny wniosek.

Porada ekspertaBDO

Jak obliczyć poziomy zbierania zużytego sprzętu w przypadku nowej działalności

Przez wiele lat, sposób wyliczania poziomu zbierania dla wprowadzającego sprzęt rozpoczynającego działalność w danym roku kalendarzowym był kością niezgody. Ostatecznie udało się rozwiązać ten problem.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Czy trzeba dołączyć nowy operat przeciwpożarowy, gdy ubiegamy się o kolejne zezwolenie odpadowe

Pytanie: Mamy decyzję na zbieranie odpadów (a co za tym idzie również operat przeciwpożarowy). Chcemy uzyskać decyzję na przetwarzanie tych odpadów, które są w decyzji na zbieranie i w operacie przeciwpożarowym. Czy do wniosku o jej wydanie musimy dołączyć nowy operat przeciwpożarowy?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Obliczamy ilość magazynowanych odpadów potrzebną do wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami we wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów, trzeba podać masę odpadów magazynowanych w ciągu roku. Jak ją obliczyć?

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Zasady rejestracji w SENT

Dnia 22 lutego 2022 r. wchodzą przepisy, zgodnie z którymi każdy przywóz odpadów do Polski, oraz przewóz odpadów przez terytorium Polski transportem drogowym oraz kolejowym musi zostać zarejestrowany w Systemie Elektronicznej Notyfikacji Transportów (SENT) prowadzonym przez Krajową Administrację Skarbową. Jak się zarejestrować w tym systemie?

Porada ekspertaGospodarka odpadami
28.01.2022

Kto odpowie za nielegalny przewóz odpadów z zagranicy

Jeżeli za nielegalne, międzynarodowe przemieszczanie odpadów odpowiedzialność ponosi wysyłający, wezwanie w sprawie odpowiedniego ich zagospodarowania kierowane jest najpierw do zgłaszającego przywóz. Nie ma znaczenia, że jego siedziba jest poza UE. Tak stwierdził NSA.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
21.01.2022

Opłata recyklingowa nie musi być zwracana

Opłata recyklingowa nie jest obciążeniem ostatniego użytkownika kosztami przetwarzania pojazdu wycofanego z eksploatacji, ponieważ środki na utrzymanie systemu recyklingu nie pochodzą niemal w całości z opłat recyklingowych. Nie jest też sprzeczna z tzw. dyrektywą wrakową - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
21.01.2022

Świadectwo stwierdzające kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami

Pytanie: Czy przetwarzający odpady w instalacji w procesie R12 (odpady złomu metali żelaznych) musi zatrudnić kierownika, który posiada świadectwo stwierdzające kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Jak zaklasyfikować odpady z wycinki drzew i krzewów

Pytanie: Firma będzie realizowała projekt budowy nowego obiektu. Po przejęciu placu budowy od inwestora, trzeba będzie wyciąć rosnące na nim drzewa i krzewy. Inwestor w marcu 2021 roku uzyskał zgodę na wycinkę wraz z obowiązkiem nasadzeń zastępczych. Usługę wycinki drzew i krzewów będzie wykonywała firma podwykonawcza specjalizująca się w tego rodzaju pracach. Czy odpad powstały w wyniku wycinki drzew i krzewów należy przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)?  Pod jakim kodem zaklasyfikować takie odpady?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami
20.01.2022
Ustawa o odpadach z 2012 r. definiuje gospodarkę odpadami. To pojęcie obejmuje wytwarzanie i gospodarowanie odpadami. Gospodarowanie obejmuje zbieranie, transport, obrót, nadzór, przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów, a gospodarka obejmuje dodatkowo wytwarzanie. W krajach wysoko rozwiniętych odchodzi się od systemów gospodarowania odpadami polegających na ich składowaniu. Współczesne systemy wykorzystują segregację i recycling odpadów pochodzących zarówno z gospodarstw domowych, jak i od przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, że segregacja odpadów nie jest celem samym w sobie, kluczowy jest odzysk surowców. Unia Europejska nakłada na kraje członkowskie wymagania odnośnie do norm recyklingu i stosuje system rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Oznacza to, że producenci produktów ponoszą odpowiedzialność organizacyjną lub finansową w momencie, gdy produkt ten staje się odpadem. Celem Unii Europejskiej jest osiągnięcie gospodarki o obiegu zamkniętym do roku 2050. Z tego powodu polscy przedsiębiorcy zobligowani są do ewidencji odpadów w BDO, czyli w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.