TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Gospodarka odpadami

Tematyka

Jak udokumentować ponowne wykorzystanie odpadów

Przygotowanie do ponownego użycia jest sposobem przetwarzania odpadów. Jeżeli w firmie są prowadzone takie procesy, to potrzebne jest zezwolenie na przetwarzanie w tym odzysk.

Porada ekspertaBDO
07.01.2022

Import olejów i smarów na własny użytek - jakie obowiązki trzeba spełnić 

Pytanie: Sprowadzamy z zagranicy z terenu Unii Europejskiej i spoza UE niewielkie ilości olejów smarowych i smarów, które są wykorzystywane na nasz własny użytek (do utrzymania ruchu). Czy w związku z tym ciążą na nas wymogi z tytułu ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej albo ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi?

Jeśli tak, to czy mamy obowiązek podawać do organizacji odzysku (z którą mamy podpisaną umowę) zarówno masę opakowań (w które są zapakowane oleje i smary), jak i masę olejów i smarów (zgodnie z załącznikiem 4a do ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej) wprowadzonych do kraju na własny użytek?
Pytania i odpowiedziBDO

Pod jakim kodem zaklasyfikować strzykawki z firmowej apteczki

To, jak zaklasyfikować strzykawki, zależy w głównej mierze od tego kto je wyrzuca. Inny kod nadamy odpadom pochodzącym z firmowej apteczki, a inny z placówki medycznej.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Gdzie można zapoznać się z treścią zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów wydaną innej firmie

Organ, który wydaje decyzje dotyczące zbierania i przetwarzania odpadów, musi podać do publicznej wiadomości informację o możliwości się z jej treścią oraz dokumentacją sprawy. Więc jeśli chcesz poznać uprawnienia firmy, z którą chcesz nawiązać współpracę, masz do tego pełne prawo. 

Porada ekspertaBDO

Przewóz odpadów i konieczność umieszczenia specjalnej tablicy - czy faktycznie zawsze musisz ją mieć?

Przewoźnik ma obowiązek oznaczenia tablicą z napisem „ODPADY” pojazdu, który przewozi tego rodzaju ładunek. Od tej zasady przewidziano pewne wyjątki. 

Porada ekspertaGospodarka odpadami
24.11.2021

Skupujesz złom od mieszkańców? Czy na pewno nie musisz mieć zezwolenia na zbieranie odpadów?

Pytanie: Prowadzę obwoźny skup złomu. Chciałbym się dowiedzieć, czy do prowadzenia takiej działalności zawsze potrzebne jest zezwolenie na zbieranie odpadów? Czy powinienem mieć wpis do rejestru BDO?
Pytania i odpowiedziBDO

Wątpliwości dotyczące magazynowania odpadów

Przepisy dotyczące magazynowania odpadów wynikające z ustawy o odpadach (uo) zostały częściowo zmienione na skutek wejścia w życie ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Ustawa weszła w życie 23 września, a zapisy dotyczące magazynowania odpadów wciąż rodzą pytania. Rozwiejmy więc wątpliwości. 

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Były pracownik popełnił błędy w ewidencji odpadów - kto poniesie konsekwencje 

Zdarza się, że podczas kontroli lub porządkowania spraw formalnych na jaw wychodzą błędy w dokumentacji.  Co zrobić, w takiej sytuacji? Kto poniesie konsekwencje? Czy można liczyć na zmniejszenie kary, powołując się na niewiedzę o tym, że pracownik źle prowadził dokumentację?

Porada ekspertaBDO

Świadczysz usługi medyczne u pacjenta w domu? Dowiedz się, co zrobić z odpadami

Prowadząc mobilne usługi medyczne trzeba się liczyć z tym, że podczas niektórych wizyt powstają odpady. Jeśli nie jesteś pewien, czy zabierając je własnym samochodem np. do placówki medycznej, w której są pojemniki na odpady medyczne potencjalnie niebezpieczne, nie łamiesz prawa, przeczytaj ten artykuł. 

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Czy można unieważnić przetarg na odbiór odpadów?

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych (Pzp) można unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego. Każde postępowanie ma jednak swój własny opis przedmiotu zamówienia oraz indywidualny przebieg postępowania.  

Porada ekspertaGospodarka odpadami
12.11.2021
Ustawa o odpadach z 2012 r. definiuje gospodarkę odpadami. To pojęcie obejmuje wytwarzanie i gospodarowanie odpadami. Gospodarowanie obejmuje zbieranie, transport, obrót, nadzór, przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów, a gospodarka obejmuje dodatkowo wytwarzanie. W krajach wysoko rozwiniętych odchodzi się od systemów gospodarowania odpadami polegających na ich składowaniu. Współczesne systemy wykorzystują segregację i recycling odpadów pochodzących zarówno z gospodarstw domowych, jak i od przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, że segregacja odpadów nie jest celem samym w sobie, kluczowy jest odzysk surowców. Unia Europejska nakłada na kraje członkowskie wymagania odnośnie do norm recyklingu i stosuje system rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Oznacza to, że producenci produktów ponoszą odpowiedzialność organizacyjną lub finansową w momencie, gdy produkt ten staje się odpadem. Celem Unii Europejskiej jest osiągnięcie gospodarki o obiegu zamkniętym do roku 2050. Z tego powodu polscy przedsiębiorcy zobligowani są do ewidencji odpadów w BDO, czyli w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.