TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Gospodarka odpadami

Tematyka

Utylizacja odpadów medycznych i weterynaryjnych

Odpady medyczne wymagają specjalnego postępowania, którego celem jest ograniczenie potencjalnie niebezpiecznych właściwości tych odpadów oraz ich ewentualnego szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Proces zbierania odpadów jest realizowany przez uprawnione podmioty, które posiadają odpowiednie zezwolenia. Dodatkowo te podmioty są zobowiązane do przestrzegania obowiązujących przepisów prawa oraz dostosowywania się do wymagań regulacji. 

Porada ekspertaGospodarka odpadami
14.08.2023

Jak pozbyć się nielegalnego wysypiska odpadów– porady krok po kroku

Nielegalne wysypiska śmieci to wciąż aktualny problem, o którym coraz częściej słyszy się w mediach. W tym artykule ekspert radzi, jakie działania podjąć w celu zlikwidowania dzikiego składowiska. Przepisy prawa określają działania, które należy podjąć w takiej sytuacji. Dzikie wysypisko śmieci lub takie, którego właściciel nie przestrzega przepisów, stanowi nie tylko estetyczny problem, ale również potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi i ekosystemu.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
10.08.2023

Odpady w salonie kosmetycznym – jaki to rodzaj?

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, taką jak salon kosmetyczny, generują odpady. W związku z tym, pojawia się pytanie dotyczące charakteru tych odpadów. Obecne w salonie kosmetycznym różnego rodzaju kosmetyki oraz opakowania po nich wymagają odpowiedniego zagospodarowania. W artykule prezentujemy, jak należy właściwie gospodarować odpadami w przypadku salonu kosmetycznego, który nie jest jednocześnie producentem odpadów medycznych.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Cykl Dyrektywa SUP - Jakich produktów dotyczą zmiany?

W związku z Dyrektywą SUP przedsiębiorcy staną przed koniecznością wprowadzenia niezbędnych zmian. W tym tygodniu nasz ekspert szczegółowo opisuje, jakie dokładnie produkty podlegają tym zmianom. Warto zaznaczyć, że nowelizacja dotyczy tylko wybranych produktów z tworzyw sztucznych, a mianowicie tych, które spełniają definicję produktu jednorazowego użytku wykonanego z tworzyw sztucznych.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
08.08.2023

Czy zepsuta maszyna jest odpadem?

Pytanie: Na terenie przedsiębiorstwa znajdują się urządzenia niesprawne, które zostały wycofane z użytkowania. Te urządzenia pełnią rolę magazynu części zamiennych. Pytanie, które chcieliśmy zadać, dotyczy właściwej klasyfikacji tych urządzeń oraz konieczności oznaczenia i zabezpieczenia obszaru, na którym się znajdują. Czy istnieją przepisy z zakresu ochrony środowiska, które określają zasady przechowywania takich urządzeń? Czy wymagane są jakieś zezwolenia, aby zapewnić zgodność z obowiązującymi przepisami?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Palety transportowe – jednorazowe czy wielorazowe?

Pytanie: Firma specjalizuje się w produkcji materiałów budowlanych, które są sprzedawane na paletach. Kupujący wyraził żądanie, aby na fakturze pojawił się dodatkowy dopisek, informujący, że palety są jednorazowego użytku. Jakie potencjalne konsekwencje mogą wyniknąć dla producenta w związku z takim oznaczeniem, i czy może ono wiązać się z dodatkowymi obowiązkami dla firmy?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Kto odpowiada za odpady po sprzątaniu

Czystość i utrzymanie porządku w miejscu pracy to kluczowe elementy wpływające na wydajność i wizerunek przedsiębiorstw. Większość firm decyduje się na korzystanie z profesjonalnych firm sprzątających. Podczas sprzątania generowane są różnego rodzaju odpady, co rodzi pytanie, kto jest odpowiedzialny za ich zagospodarowanie – czy firma sprzątająca, czy też przedsiębiorstwo zleceniodawcy. Zobacz poradę eksperta jak najlepiej postępować w tej sytuacji, aby zapewnić prawidłowe zarządzanie odpadami i zgodność z obowiązującymi przepisami.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Bezbłędna klasyfikacja odpadów - ebook

Jak przeprowadzić bezbłędną klasyfikację odpadów krok po kroku? Wszystkie odpowiedzi i praktyczne porady znajdziesz w naszym ebooku. Przedstawiamy również konkretne przykłady, które pomogą zrozumieć proces. Wiele przedsiębiorstw próbuje klasyfikować odpady samodzielnie, ale niestety, podczas kontroli często okazuje się, że robione jest to w sposób nieodpowiedni. Zapraszamy do zapoznania się z naszym materiałem, który pomoże uniknąć kar pieniężnych.

eBookGospodarka odpadami
28.07.2023

Posiadanie odpadów a konieczne zezwolenia

Pytanie: Spółka zamierza importować złom z Ukrainy i sprzedawać go na terenie Polski (bez przechowywania odpadów fizycznie). W BDO jest zarejestrowana jako Sprzedawca odpadów. Proszę o odpowiedź na pytania: Kto i gdzie wydaje zezwolenie na gospodarowanie odpadami? Gdzie można znaleźć taki wniosek? Ile czasu trzeba oczekiwać na decyzję? Czy do handlu złomem również potrzebne jest zezwolenie?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Pożary na składowiskach odpadów to wciąż aktualny problem

Pożary na składowiskach odpadów stanowią istotne wyzwanie zarówno dla branży odpadów, jak i dla ochrony środowiska i zdrowia mieszkańców. W okresie 2017–2022 w Polsce odnotowano aż 754 przypadki pożarów w miejscach gromadzenia odpadów, w tym również na nielegalnych składowiskach. Czy rząd podejmuje jakieś konkretne działania w celu zwalczania tego problemu? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, gdzie przedstawione są podejmowane przez rząd inicjatywy w tej kwestii i obecny stan prawny.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
26.07.2023
Ustawa o odpadach z 2012 r. definiuje gospodarkę odpadami. To pojęcie obejmuje wytwarzanie i gospodarowanie odpadami. Gospodarowanie obejmuje zbieranie, transport, obrót, nadzór, przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów, a gospodarka obejmuje dodatkowo wytwarzanie. W krajach wysoko rozwiniętych odchodzi się od systemów gospodarowania odpadami polegających na ich składowaniu. Współczesne systemy wykorzystują segregację i recycling odpadów pochodzących zarówno z gospodarstw domowych, jak i od przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, że segregacja odpadów nie jest celem samym w sobie, kluczowy jest odzysk surowców. Unia Europejska nakłada na kraje członkowskie wymagania odnośnie do norm recyklingu i stosuje system rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Oznacza to, że producenci produktów ponoszą odpowiedzialność organizacyjną lub finansową w momencie, gdy produkt ten staje się odpadem. Celem Unii Europejskiej jest osiągnięcie gospodarki o obiegu zamkniętym do roku 2050. Z tego powodu polscy przedsiębiorcy zobligowani są do ewidencji odpadów w BDO, czyli w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.