TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Gospodarka odpadami

Tematyka

Bezbłędna klasyfikacja odpadów - ebook

Jak przeprowadzić bezbłędną klasyfikację odpadów krok po kroku? Wszystkie odpowiedzi i praktyczne porady znajdziesz w naszym ebooku. Przedstawiamy również konkretne przykłady, które pomogą zrozumieć proces. Wiele przedsiębiorstw próbuje klasyfikować odpady samodzielnie, ale niestety, podczas kontroli często okazuje się, że robione jest to w sposób nieodpowiedni. Zapraszamy do zapoznania się z naszym materiałem, który pomoże uniknąć kar pieniężnych.

eBookGospodarka odpadami
28.07.2023

Posiadanie odpadów a konieczne zezwolenia

Pytanie: Spółka zamierza importować złom z Ukrainy i sprzedawać go na terenie Polski (bez przechowywania odpadów fizycznie). W BDO jest zarejestrowana jako Sprzedawca odpadów. Proszę o odpowiedź na pytania: Kto i gdzie wydaje zezwolenie na gospodarowanie odpadami? Gdzie można znaleźć taki wniosek? Ile czasu trzeba oczekiwać na decyzję? Czy do handlu złomem również potrzebne jest zezwolenie?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Pożary na składowiskach odpadów to wciąż aktualny problem

Pożary na składowiskach odpadów stanowią istotne wyzwanie zarówno dla branży odpadów, jak i dla ochrony środowiska i zdrowia mieszkańców. W okresie 2017–2022 w Polsce odnotowano aż 754 przypadki pożarów w miejscach gromadzenia odpadów, w tym również na nielegalnych składowiskach. Czy rząd podejmuje jakieś konkretne działania w celu zwalczania tego problemu? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, gdzie przedstawione są podejmowane przez rząd inicjatywy w tej kwestii i obecny stan prawny.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
26.07.2023

Dyrektywa SUP - cykl artykułów dotyczących zmian

Przedsiębiorcy, którzy w swej działalności mają do czynienia z produktami jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych muszą się przygotować na to, że obrót nimi będzie ograniczony. Od 24 maja br. zaczęła obowiązywać ustawa z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw. Implementuje ona dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2019/904 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko  – zwaną dyrektywą SUP.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
25.07.2023

Zbieranie i magazynowanie odpadów – różnice i podobieństwa

Zbieranie i przechowywanie odpadów są dwoma istotnymi etapami w zarządzaniu odpadami. Chociaż mają wspólny cel - odpowiednie zagospodarowanie - nie są to identyczne pojęcia. Nasz ekspert radzi, jakie są różnice i podobieństwa pomiędzy tymi procesami.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
14.07.2023

Odpady w przedsiębiorstwie włókienniczym – powstające w czy poza instalacją

Przedsiębiorstwo, będące zakładem włókienniczym, produkuje w nim tkaniny. Przy zakładzie znajdują się również warsztaty, które są nieodzowne dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, na przykład warsztat mechaniczny lub hydrauliczny. W wyniku działalności warsztatowej generowane są różnego rodzaju odpady, takie jak zanieczyszczone szmaty, opiłki, oleje itp. Proszę zapoznać się z opinią eksperta, który wyjaśni, czy te odpady warsztatowe powinny być traktowane jako powstające w ramach instalacji czy poza nią. Zapoznaj się z porada eksperta, który wyjaśni czy warsztatowe odpady to należy traktować jako powstające w instalacji czy poza.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Działalność gospodarcza w lokalu mieszkalnym a odbiór odpadów

Działalność gospodarcza może być zarejestrowana pod adresem nieruchomości mieszalnych  - przykładowo w domach jednorodzinnych lub budynkach wielorodzinnych. Część mieszkania jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej. Powstaje pytanie, czy właścicieli takich nieruchomości obowiązuje zawarcie odrębnej umowy na odbiór odpadów komunalnych. Czy osoby prowadzące działalność gospodarczą w części mieszkalnej budynku muszą podpisywać umowę na odbiór odpadów, nawet jeśli nie ma wyraźnie wyodrębnionych lokali użytkowych?

Porada ekspertaGospodarka odpadami
06.07.2023

Samodzielny transport odpadów

Jeśli Twoje przedsiębiorstwo wytwarza odpady, zwłaszcza w niewielkich ilościach i posiada wpis do BDO jako wytwórca, można rozważyć możliwość ich samodzielnego przetransportowania do odpowiedniego podmiotu, który zapewni dalsze zagospodarowanie. Czy jednak istnieją limity co do ilości odpadów, które możesz przewozić? Aby odpowiedzieć na to pytanie i zapewnić zgodność z przepisami i odpowiednią ochronę środowiska, warto sprawdzić, jakich pozwoleń potrzebuje Twoja firma.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Zabezpieczanie przekazywania odpadów firmom

Zgodnie z ustawą o odpadach, do dnia 5 marca 2020 roku konieczne było złożenie wniosku o zmianę zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów. Decyzje dotyczące zezwoleń, dla których nie złożono wniosku w wymaganym terminie, wygasły. Wielu przedsiębiorców nie uzyskało zmiany zezwolenia w okresie od 2020 do 2023 roku z różnych przyczyn. Zobacz co można zrobić, żeby zabezpieczyć swoją firmę przed nieodpowiednim przekazywaniem odpadów.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Utwardzanie gruzem drogi dojazdowej

Pytanie: Osoba fizyczna wykorzystuje gruz do utwardzenia części działki, która zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (mpzp), jest przeznaczona jako potencjalny teren zalesienia stref źródliskowych. Celem takiego utwardzenia jest umożliwienie dojazdu sąsiadowi, który obecnie buduje dom jednorodzinny na sąsiedniej działce, zgodnie z pozwoleniem na budowę. Czy osoba ta łamie jakieś przepisy, utwardzając drogę gruzem? Warto dodać, że istnieje alternatywna droga dojazdowa, która jednak przebiega pomiędzy domkami jednorodzinnymi i może powodować uciążliwości dla mieszkańców.
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami
22.06.2023
Ustawa o odpadach z 2012 r. definiuje gospodarkę odpadami. To pojęcie obejmuje wytwarzanie i gospodarowanie odpadami. Gospodarowanie obejmuje zbieranie, transport, obrót, nadzór, przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów, a gospodarka obejmuje dodatkowo wytwarzanie. W krajach wysoko rozwiniętych odchodzi się od systemów gospodarowania odpadami polegających na ich składowaniu. Współczesne systemy wykorzystują segregację i recycling odpadów pochodzących zarówno z gospodarstw domowych, jak i od przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, że segregacja odpadów nie jest celem samym w sobie, kluczowy jest odzysk surowców. Unia Europejska nakłada na kraje członkowskie wymagania odnośnie do norm recyklingu i stosuje system rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Oznacza to, że producenci produktów ponoszą odpowiedzialność organizacyjną lub finansową w momencie, gdy produkt ten staje się odpadem. Celem Unii Europejskiej jest osiągnięcie gospodarki o obiegu zamkniętym do roku 2050. Z tego powodu polscy przedsiębiorcy zobligowani są do ewidencji odpadów w BDO, czyli w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.