TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Jak rozliczyć się z odpadów znalezionych po latach?

Zrobiłeś porządki w firmie i okazało się, że masz sporo zużytego sprzętu, który uzbierał się na przestrzeni lat? Podpowiadamy, jak zaewidencjonować takie odpady i co zrobić, jeśli przekroczyłeś ustawowe limity.

Z tego artykułu dowiesz się:

jak zaewidencjonować odpady znalezione po latach

jakie są limity dotyczące wytwarzania odpadów

jak długo można magazynować odpady

Zgodnie z przepisami ustawy o odpadach (dalej uoo) posiadacz odpadów jest zobowiązany do prowadzenia na bieżąco ich ilościowej i jakościowej ewidencji, z wyjątkiem kilku sytuacji wskazanych w art. 66 ust. 4 uoo, zwalniających określone osoby i podmioty z tego obowiązku.

Nieprowadzenie lub prowadzenie ewidencji nieterminowo bądź nierzetelnie podlega karze grzywny, którą w drodze mandatu karnego może wymierzyć WIOŚ. Do dokumentów związanych z ewidencją odpadów zalicza się kartę przekazania odpadów (KPO) oraz kartę ewidencji odpadów (KEO). KEO wypełnia się odrębnie dla danego kodu odpadów i dla każdego roku.

Limity dotyczące wytwarzania odpadów

Obecnie rodzaje odpadów oraz ich ilości, które można wytworzyć w skali roku i dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów określa rozporządzenie ministra klimatu z 23 grudnia 2019 r. Przedsiębiorca powinien być jednak w stanie na bieżąco kontrolować ilości wytwarzanych odpadów, aby móc zweryfikować, czy nie przekracza limitu określonego w aktualnych na dany moment przepisach (należy podkreślić, że przed 1 stycznia 2020 r. obowiązywało inne rozporządzenie dotyczące zwolnień z ewidencji niż wyżej wymienione).

Jeżeli w ciągu roku ilość wytworzonego odpadu zużytego sprzętu nie przekraczała ilości wskazanej w obowiązujących na dany moment przepisach, to nie ma obowiązku prowadzenia dla tych odpadów karty ewidencji. W sytuacji kiedy stwierdzono, że w roku ilość wytworzonych odpadów przekracza dopuszczalny w rozporządzeniu limit, należy zweryfikować, czy konieczne będzie założenie karty ewidencji odpadów.

Ustawa o odpadach dopuszcza prowadzenie tzw. uproszczonej ewidencji odpadów, tj. przy użyciu wyłącznie KPO, m.in. w sytuacji kiedy podmiot wytwarza w ciągu roku:

  • odpady niebezpieczne w ilości do 100 kg,

  • odpady inne niż niebezpieczne, niebędące odpadami komunalnymi, w ilości do 5 ton.

Powyższe wytyczne dotyczą także sytuacji z lat poprzednich. Jeśli podczas weryfikacji okaże się, że w przeszłości limity został przekroczone, konieczne jest wtedy uzupełnienie brakującej dokumentacji, gdyż zgodnie z przepisami dokumenty na potrzeby ewidencji przechowuje się przez 5 lat.

Uwaga

Należy również pamiętać o ewentualnej korekcie złożonego sprawozdania o wytworzonych odpadach, która uwzględni właściwą masę odpadów powstałych w danym roku kalendarzowym, dla których powstał obowiązek ewidencjonowania. Dla przypomnienia – przywilej prowadzenia uproszczonej ewidencji nie zwalnia z obowiązku złożenia sprawozdania o masie wytworzonych odpadów.

Ograniczony czas magazynowania odpadów

Warto przypomnieć, że oprócz przepisów mówiących o obowiązku lub zwolnieniu z prowadzenia ewidencji wytwórcę odpadów obowiązują również przepisy dotyczące maksymalnego okresu magazynowania odpadów. W obecnym brzmieniu ustawy o odpadach widnieje zapis, że odpady mogą być magazynowane nie dłużej niż przez:

  • 1 rok – w odniesieniu do odpadów niebezpiecznych, palnych, niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych i odpadów powstałych z przetwarzania odpadów komunalnych,

  • 3 lata – w przypadku pozostałych odpadów.

Wskazane okresy magazynowania są liczone łącznie dla wszystkich kolejnych posiadaczy tych odpadów i powinny być przez nich respektowane.

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów

Jeżeli zużyty sprzęt powstał w wyniku funkcjonowania instalacji, należy przeanalizować, czy nie będzie konieczne uzyskanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów, a w przypadku kiedy podmiot już taką decyzję posiada – czy uwzględnia ona taki kod odpadów i czy dopuszczalne ilości nie zostały przekroczone.

Przypomnijmy – pozwolenie na wytwarzanie odpadów jest wymagane w sytuacji kiedy podmiot wytwarza odpady:

  • niebezpieczne w ilości powyżej 1 Mg/rok lub

  • inne niż niebezpieczne w ilości powyżej 5000 Mg/rok.

Unikaj sankcji

Aby nie dopuścić do nieprzyjemnych konsekwencji wynikających z nieprzestrzegania przepisów, każdy wytwórca powinien na bieżąco kontrolować ilości powstających odpadów, aby móc zweryfikować, jakie obowiązki względem nich musi realizować.

AUTOR Anna Hamrol
Anna Hamrol
specjalista ds. ochrony środowiska