TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Tematy tygodnia - Ochrona powietrza i akustyka

Tematyka

Złóż deklarację do CEEB w pięciu prostych krokach

Zarządca budynku lub lokalu powinien złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Podpowiadamy jak ją wypełnić.

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza
28.04.2022

Kolejna grupa towarów będzie objęta SENT

Ministerstwo finansów przygotowało projekt rozporządzenia, zgodnie z którym  system monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów SENT obejmie kolejną grupa towarów, w tym: węgiel, koks i brykiety. Przepisy mają związek z zakazem importu węgla z Rosji.

AktualnościZarządzanie ochroną środowiska
14.04.2022

I edycja Ogólnopolskiej Konferencji o zmianach w prawie ochrony środowiska już niedługo!

Zapraszamy na bezpłatną konferencję „Ochrona Środowiska w nowej rzeczywistości” online, która odbędzie się 16 marca 2022 r. Jej głównym tematem będą zmiany prawne i te które wejdą wraz z Polskim Ładem.

AktualnościZarządzanie ochroną środowiska

Raport do KOBiZE - odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania 

Do 28 lutego 2022 roku trzeba złożyć raport do KOBIZE. Czasu pozostało niewiele a często pojawiają się jeszcze pytania dotyczące tego obowiązku. Rozwiewamy więc wątpliwości.  

Porada ekspertaKOBiZE

Nowy Polski Ład w ochronie środowiska

Nowy polski ład jest strategia rozwoju ogłoszoną przez władze państwowe, która obejmie wiele dziedzin życia. Wśród nich również zmiany wspomagające ochronę środowiska naturalnego. Obejmą one „zielone” inwestycje i programy wspierające obywateli. Główny cel to zmniejszenia emisji CO2 i poprawa jakości środowiska w Polsce. Najważniejsze punkty tej strategii przedstawione w dokumencie „Polski ład” prezentujemy poniżej.

AktualnościOchrona powietrza i akustyka
29.10.2021

Zasady klasyfikacji substancji chemicznych do NMLZO

Pytanie: Został zakupiony czysty octan etylu, czy to oznacza, że powinnam go również ująć w wykazie o rodzajach i wielkości emisji gazów lub pyłów wprowadzanych do powietrza i naliczyć opłatę? Jeśli tak, to proszę o pomoc w zamianie litrów na kg, gdyż nie jestem pewna, jaką gęstość powinnam przyjąć. Mam zużyte 660 litrów. Poza tym proszę o wsparcie w zaklasyfikowaniu do NMLZO następujących substancji: chloroalkany (nr CAS 85535-85-9), tlenek tytanowy (nr CAS 13463-67-7), węglan wapnia (nr CAS 471-34-1), tetramethylene dimethacrylate (nr CAS 2082-81-7), diethanol-p-toluidin (nr WE 911-490-9, reg. nr 01-2119979579-10), alkohol C12-15 etoksylowany propoksylowany (nr CAS 68551-13-3), 2,2’-[(4-methylphenyl)imi-no]bisethanol (nr CAS 3077-12-1), kwasy tłuszczowe C18 uns. dimetryczne produkty reakcji z N,N-dimetylo-1, 3-propane-diamina (nr CAS 162627-17-0).
Pytania i odpowiedziOchrona powietrza i akustyka

Czy wiesz, że Twoja instalacja wymaga zgłoszenia ze względu na emisję?

Wiele przedsiębiorstw prowadzi swoją działalność i często nie wie, że dana instalacja wymaga uzyskania zgłoszenia z uwagi na emisję gazów i pyłów do powietrza. Niestety często dowiadują się o tym dopiero podczas kontroli WIOŚ.

ArtykułEmisja gazów i pyłów do powietrza

Nie masz decyzji na emisję gazów i pyłów? Ten brak może Cię dużo kosztować

Co grozi za brak decyzji zezwalającej na emisję gazów i pyłów do powietrza? Opłata podwyższona, odpowiedzialność administracyjna i karna. Chyba nie warto ryzykować.

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza

Pięć instalacji, które mogą wymagać pozwolenia na emisję gazów i pyłów

Istnieje grono przedsiębiorstw, które mogą wymagać pozwolenia na emisję gazów lub pyłów do powietrza. Przedstawiamy przykłady najpopularniejszych instalacji, które wymagają uzyskania decyzji.

ArtykułEmisja gazów i pyłów do powietrza