TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Wody Polskie przeprowadzają kontrole nielegalnych wylotów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspólnie z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska, Ministerstwem Infrastruktury i Wodami Polskimi łączą siły, aby powstrzymać proceder nielegalnych zrzutów i zanieczyszczania polskich rzek.

Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska tylko 10% rzek w Polsce ma stan/potencjał ekologiczny dobry albo bardzo dobry, 60% umiarkowany, a 30% słaby lub zły. W przypadku Wisły, w sezonie 2021 sanepid nie dopuścił do użytkowania żadnego kąpieliska. Wśród powodów zanieczyszczenia polskich rzek wymienia się m.in. skażenia biogenami rolniczymi, ściekami przemysłowymi i bytowymi oraz odpady (w tym substancje ropopochodne i plastik.

Dlatego też konieczne są dalsze działania zapobiegające temu zjawisku. 6 grudnia 2021 roku odbyła się konferencja, w której udział wzięli: minister Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wiceminister Marek Gróbarczyk Ministerstwo Infrastruktury, prezes Wody Polskie Przemysław Daca oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska Michał Mistrzak.

Anna Moskwa powiedziała, że długofalowym celem działań Wód Polskich jest usystematyzowanie informacji o urządzeniach, zmobilizowanie właścicieli do legalizacji urządzeń, monitoring urządzeń oraz ograniczenie nielegalnych zrzutów – co ma wpłynąć na poprawę jakości wód oraz sukcesywne zwiększanie liczby podmiotów i użytkowników posiadających pozwolenia wodno-prawne, będące podstawą również do kontroli przez WIOŚ tych podmiotów, w trakcie obowiązywania pozwoleń. Dodała też, że w 2022 roku planowane jest przeprowadzanie kontroli ciągłych.

Źródło:

www.gios.gov.pl

AUTOR Anna Gnioska
Anna Gnioska
redaktor prowadząca Portalu Ochrony Środowiska. Wieloletni redaktor publikacji i autor tekstów z zakresu ochrony środowiska. Specjalizuje się w przepisach dotyczących gospodarki odpadowej.