TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Pytania i odpowiedzi - Odpady i BDO

Tematyka

Kto jest wprowadzającym opakowania – odwieczny problem

Pytanie: Drukujemy na zlecenie klienta artykuły reklamowe (plakaty, ulotki, banery) z logotypem klienta. Na życzenie klienta wysyłamy te artykuły bezpośrednio do jego oddziałów (300 lokalizacji) – np. po jednej sztuce danego artykułu do jednej lokalizacji, w związku z czym zamiast jednego opakowania wysyłamy np. 300 opakowań. Wysyłkę robimy firmą kurierską z konta klienta. My jesteśmy tylko miejscem wysyłki (nadawcą), a płatnikiem jest klient. Kto zatem jest wprowadzającym opakowania? My czy klient?
Odpady i BDO

Przywiozłeś maszyny z zagranicy? Dowiedz się, czy będziesz figurował jako wprowadzający sprzęt

Pytanie: Czy maszyna wykorzystywana w procesie produkcyjnym sprowadzona z zagranicy w metalowym kontenerze czyni z podmiotu „wprowadzającym produkty w opakowaniach” (metalowy kontener, folie i inne zabezpieczenia maszyny w kontenerze)? Czy ma znaczenie czy maszyna jest leasingowana (lub stanowi własność klienta), czy jest własnością podmiotu?
Odpady i BDO

Czy można zweryfikować zakres działalności w BDO?

Pytanie: W jaki sposób sprawdzić, jaki wpis w BDO ma firma (np. jakie ilości może zbierać, przekazywać itp.)? W BDO są tylko podane kody, bez sprecyzowanej ilości.
Odpady i BDO

Gruz można zagospodarować na wiele sposobów? Który wybrać by nie złamać przepisów?

Pytanie: Firma X świadczy usługi w zakresie kruszenia gruzu u wytwórcy.
Jakie stosowne zezwolenia powinna mieć? Czy tak przetworzony gruz (o różnych frakcjach) może zostać wykorzystany przez wytwórcę (będącego przedsiębiorcą) lub osobę fizyczną (niebędącą przedsiębiorcą)? Czy rozkruszony gruz może zostać przekazany innemu przedsiębiorcy do wykorzystania jako materiał, np. pod kostkę brukową lub drogę? Jeśli tak, to jakie trzeba spełnić wymagania? Jakie są wymogi (zezwolenia), które należy spełnić, aby móc prowadzić usługę kruszenia gruzu na własnym placu oraz jak musi być przygotowany plac do tego typu działalności? Czy po kruszeniu otrzymany materiał może zostać wykorzystany przez innych przedsiębiorców jako materiał budowlany?
Odpady i BDO

Jak etykietować odpady niebezpieczne

Pytanie: Mamy opakowania po środkach niebezpiecznych (kod 15 01 10*), czy powinniśmy naklejać na nie etykietę? Jeśli tak, to w którym momencie? Czy te kody: 20 01 29*, 20 01 14*, 16 03 05*, 20 01 15* też zaliczane są jako odpady niebezpieczne? Oddając odpad niebezpieczny (oznaczony etykietami), czy muszę posiadać również naklejki ADR?
Odpady niebezpieczne

Jak prowadzić ewidencję pojazdów wycofanych z eksploatacji nieobjętych ustawą

Pytanie: Prowadzę stację demontażu pojazdów i chciałbym zapytać, w jaki sposób ująć w karcie ewidencji (KEO) pojazdy ciężarowe, które nie podlegają ustawie o pojazdach wycofanych z eksploatacji? Jeśli przyjmę pojazd na KEO o kodzie 16 01 04*, to w jaki sposób ewidencjonować wytwarzane odpady z tych pojazdów?
Odpady i BDO
08.06.2021

Obowiązki zbierającego zużyty sprzęt po zakończeniu działalności

Pytanie: Do kiedy zbierający ZSEiE (posiada numer rejestrowy) po zakończeniu działalności musi wyrejestrować firmę z BDO i czy trzeba to zrobić pisemnie? Czy jeszcze gdzieś musi ten fakt zgłosić? Jeżeli mam skup złomu i z odpadów komunalnych zbieram tylko puszki (grupa 15), to czy wpisuje je w ewidencji komunalnej?   
Odpady i BDO

Odpady pozostawione na dzierżawionej działce – kto musi je uprzątnąć

Pytanie: Firma dzierżawiła teren, na którym prowadziła działalność. Po jakimś czasie rozwiązała umowę, ale nie uprzątnęła wytworzonych przez siebie odpadów. Czy grożą jej kary za bezumowne składowanie odpadów? Czy trzeba to gdzieś zgłosić?
Odpady i BDO