TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Pytania i odpowiedzi - Odpady i BDO

Tematyka

Posiadanie odpadów a konieczne zezwolenia

Pytanie: Spółka zamierza importować złom z Ukrainy i sprzedawać go na terenie Polski (bez przechowywania odpadów fizycznie). W BDO jest zarejestrowana jako Sprzedawca odpadów. Proszę o odpowiedź na pytania: Kto i gdzie wydaje zezwolenie na gospodarowanie odpadami? Gdzie można znaleźć taki wniosek? Ile czasu trzeba oczekiwać na decyzję? Czy do handlu złomem również potrzebne jest zezwolenie?
Gospodarka odpadami

Kiedy podmiot jest wprowadzającym produkty w opakowaniach

Pytanie: Nasza firma wykonuje produkty na zamówienie w Polsce, takie jak podzespoły do sprzętu AGD (np. lodówki, pralki, zamrażarki). Następnie wysyłamy je lub sprzedajemy naszemu klientowi w opakowaniach jednostkowych, zbiorczych lub transportowych. Klient montuje te podzespoły lub części w sprzęcie AGD na terenie Polski.
Pytanie brzmi, czy jako producent wprowadzamy produkty w opakowaniach na rynek i czy podlegamy opłacie produktowej? Jeśli tak, czy możemy przenieść ten obowiązek na naszego klienta? Jeśli tak, czy nasz klient może zrównoważyć masę opakowań wprowadzonych na rynek z wywiezionymi produktami w opakowaniach poza Polskę?
Opakowania

Jednorazowe talerze w szpitalu a Dyrektywa SUP

Pytanie: W szpitalu, ze względów sanitarnych i epidemiologicznych, czasami serwuje się pacjentom posiłki na jednorazowych talerzach, wraz z jednorazowymi kubkami i sztućcami. Czy taka praktyka może być uznana za wprowadzanie na rynek produktów w opakowaniach, czy też stanowi to jedynie użytkowanie wewnętrzne? W publicznej placówce zdrowia nie jest możliwe pobieranie opłat za udostępnione w ten sposób jednorazowe opakowania. Zastanawiamy się, w jaki sposób należy rozliczyć te opakowania.
Opakowania

Rozliczenie odpadowe drewnianych mieszadełek

Pytanie: W naszej firmie znajdują się automaty do sprzedaży żywności, w których oferujemy m.in. kawę. W ramach zakupu kawy udostępniamy drewniane mieszadełka, które pakowane są osobno w papierowe opakowania. Chcielibyśmy upewnić się, czy takie mieszadełka, których waga z opakowaniem jest znikoma, podlegają rozliczeniom z organizacją odzysku, zwłaszcza w kontekście nowych przepisów, które wejdą w życie od 2024 roku.
Opakowania
04.07.2023

Przetwarzanie odpadów poza instalacją

Pytanie: Pytanie dotyczy przetwarzania odpadów niebezpiecznych o kodzie 11 01 05* (Kwasy trawiące) poza instalacją w procesie R12 (Wymiana odpadów w celu poddania ich któremukolwiek z procesów wymienionych w pozycji). Przetwarzanie miałoby doprowadzić do utraty statusu odpadów. W ramach procesu R12 planuje się kilka czynności. Po pierwsze, odpadowe kwasy trawiące miałyby być mieszane z wapnem posodowym lub hydratyzowanym, aby wytworzyć syntetyczny gips. Ten gips mógłby być używany jako produkt w innych procesach. Po drugie, zanieczyszczenia zawarte w odpadowych kwasach trawiących miałyby zostać oddzielone, aby wytworzyć techniczny kwas siarkowy (VI). Ten kwas również mógłby być wykorzystany jako produkt w innych procesach.
Odpady niebezpieczne

Wykorzystanie własnego regranulatu i wymagane pozwolenia

Pytanie: Nasz zakład produkuje wyroby z tworzyw sztucznych. W trakcie procesu produkcyjnego powstają zlepy i nieudane wyroby, które zakład poddaje kruszeniu na kruszarce, a następnie przetwarza na swojej linii do retranslacji w celu uzyskania regranulatu. Regranulat ten jest ponownie wykorzystywany w produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych. Czy zakład musi posiadać zezwolenie na przetwarzanie odpadów, jeżeli przetwarza wyłącznie własne nieudane wyroby i zlepy w celu ich powrotu do procesu produkcyjnego?
Gospodarka odpadami
15.06.2023

Oddanie opon od wulkanizatora innym podmiotom

Pytanie: Chcielibyśmy zapytać się o sytuację w której firma A (przedsiębiorca) korzysta z usług wulkanizatora (firma B). Czy wulkanizator może oddać opony (uznane jako odpad) firmie A? Czy wulkanizator może oddać opony (odpady) osobie, która nie jest przedsiębiorcą i nie prowadzi firmy?
Gospodarka odpadami

Utylizacja opakowań po odczynnikach chemicznych

Pytanie: Nasze pytanie dotyczy szpitalnego laboratorium. Używamy w nim różnych odczynników. Ich pozostałości są oddawane pod kodami 18 01 07 oraz 18 01 06*. Zastanawiamy się, czy dopuszczalne jest wypłukanie opakowań po tych odczynnikach wodą, aby móc je oddać do utylizacji jako odpad komunalny, czy też muszą być przekazane pod kodem 15 01 10*?
Opakowania

Niewielkie ilości odpadów niebezpiecznych w firmie a ADR

Pytanie: Jako warsztat samochodowy, regularnie przekazujemy rocznie pewne ilości odpadów niebezpiecznych do właściwych miejsc utylizacji. Na przykład, nasza działalność rocznie generuje 50 kg filtrów olejowych (odpadu o kodzie 16 01 07*) oraz 150 kg oleju z wymiany (odpad o kodzie 13 02 08* - Inne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe). W związku z tym, czy nasza firma musi posiadać doradcę ADR, czy obowiązek ten nas nie dotyczy?
Odpady niebezpieczne
31.05.2023

Klasyfikacja zużytej maszyny z instalacji przetwarzającej tworzywa sztuczne

Pytanie: Pod jakim kodem należy przekazać zużytą maszynę pochodzącą z instalacji do przetwarzania tworzyw sztucznych? Czy powinna zostać sklasyfikowana jako odpad z grupy 16, 17 czy 19? W decyzji na przetwarzanie w instalacji możemy wytworzyć odpady należące do grupy 19. Grupa 16 i 17 może zostać wytworzona poza instalacją, a maszyna stanowi integralną jej część.
Gospodarka odpadami