TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

emisje

Czy wentylacja musi być zgłoszona do WIOŚ

Pytanie: Czy firma prowadząca działalność powinna zgłaszać do WIOŚ takie instalacje wyciągowe, w których uwalniane jest ciepło z maszyn, hałas z wyciągów i maszyn, powietrze ze sprężarkowni?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy instalacje służące do wentylacji trzeba zgłosić do WIOŚ
  • czy oprócz emisji gazów lub pyłów takie instalacje generują jakieś emisje
  • jak to ustalić

Instalacja to zgodnie z art. 3 pkt 6 Ustawy z dnia z  27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska:

  • stacjonarne urządzenie techniczne,

  • zespół stacjonarnych urządzeń technicznych powiązanych technologicznie, do których tytułem prawnym dysponuje ten sam podmiot i położonych na terenie jednego zakładu,

  • budowle niebędące urządzeniami technicznymi ani ich zespołami, których eksploatacja może spowodować emisję.

Potrzebne są zmiany w zasadach raportowania i monitorowania emisji

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że podejmie pilne prace legislacyjne dotyczące zasad raportowania i monitorowania emisji gazów cieplarnianych. Nowe przepisy mają zwolnić z obowiązku weryfikacji zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych paliw z biomasy, biopłynów i biopaliw.

Błędy w raporcie do KOBIZE i ich konsekwencje

Coraz mniej czasu zostało na złożenie raportu do KOBIZE. Przypominamy, że trzeba go złożyć do końca lutego 2022 roku. Po tym terminie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami będzie weryfikował dane podane w raporcie. Jeśli okaże się, że popełniłeś jakiś błąd, będziesz miał szansę go poprawić.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie konsekwencje grożą jeśli nie złożysz raportu do KOBIZE
  • ile masz czasu na poprawienie błędów 
  • co warto sprawdzić przez złożeniem raportu

Raport do KOBiZE - odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania 

Do 28 lutego 2022 roku trzeba złożyć raport do KOBIZE. Czasu pozostało niewiele a często pojawiają się jeszcze pytania dotyczące tego obowiązku. Rozwiewamy więc wątpliwości.  

Z artykułu dowiesz się:

  • co grozi za niezłożenie raportu do KOBIZE
  • gdzie szukać listy substancji emitowanych do powietrza
  • w jaki sposób rozliczyć opłatę za środki do dezynfekcji 

Sprawozdanie o liczbie pojazdów nisko- i zeroemisyjnych

Urząd Zamówień Publicznych informuje, zamawiający zostali zobowiązani do zapewnienia minimalnych poziomów docelowych udziału niskoemisyjnych i zeroemisyjnych pojazdów w całkowitej liczbie pojazdów objętych zamówieniami publicznymi, w dwóch okresach: do końca 2025 r. i do końca 2030 r.

Nowe wskaźniki emisyjności dla energii elektrycznej

Wskaźniki emisyjności produktów są informacją wykorzystywaną w ocenie zmian ekologicznej kondycji poszczególnych branż gospodarczych. Mają również zastosowanie przy prognozowaniu emisji, a także wyliczaniu efektu ekologicznego w przypadku modernizacji lub realizacji nowych przedsięwzięć skutkujących ograniczeniem emisji.

Kto powinien rozliczać za korzystanie ze środowiska jeśli jedną instalację prowadzi kilka podmiotów

Do końca lutego 2022 lutego prowadzący instalację muszą złożyć raport do KOBIZE, a do końca marca 2022 roku wykaz zawierający informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat. Zdarza się jednak, że jedną instalację prowadzi kilka podmiotów. Jak w takiej sytuacji przygotować rozliczenia środowiskowe? 

Z artykułu dowiesz się:

  • kto ponosi opłaty za korzystanie ze środowiska oraz kto ma raportować do KOBiZE w przypadku prowadzenia jednej instalacji przez wiele podmiotów
  • czy całość raportowana jest przez „podmiot uprawniony na podstawie określonego tytułu prawnego do władania instalacją”
  • jak rozliczyć koszty pomiędzy podmiotami 
  • kto jest głównym prowadzącym, a kto władającym instalacją? Jakie są zasady współpracy poszczególnych podmiotów?

Najważniejsze jest ustalenie, kto jest prowadzącym instalację. Pozwolenie na emisję gazów i pyłów ustala procesy, z których emitowane są substancje do powietrza oraz ilości tych zanieczyszczeń. Od razu nasuwa się pytanie, czy właściciel instalacji uwzględnił we wniosku o wydanie posiadanej decyzji wszystkie procesy i substancje emitowane przez poszczególne podmioty? Jest to pierwsza rzecz, na którą WIOŚ może zwrócić uwagę podczas ewentualnej kontroli.