TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

odpady komunalne

Jak udokumentować przekazanie odpadów komunalnych

Pytanie: Przywozimy do swojej bazy odpady komunalne. Ich odbiór jest udokumentowany na KPOK. Czy jeśli przekażemy te odpady kolejnemu podmiotowi, to czy powinniśmy wystawić KPOK czy KPO?

Z artykułu dowiesz się jaką kartę wystawić, jeśli odpady komunalne po odbiorze od mieszkańców nieruchomości są przewożone do kolejnego podmiotu.

Maseczki ochronne i rękawiczki w czasie pandemii – pamiętaj by zbierać je do osobnych worków

Zużyte maseczki jednorazowe oraz rękawiczki używane przez pracowników powinny być traktowane jako odpady komunalne i odpowiednio segregowane. Trzeba je przekazywać podmiotom posiadającym stosowne uprawnienia do gospodarowania tego typu odpadami, czyli np. miejskim przedsiębiorstwom zajmującym sie gospodarowaniem odpadami komunalnymi.

Dane dotyczące odpadów budowlanych w sprawozdaniach komunalnych za 2021 rok – wyjaśnienia Ministerstwa Klimatu

Ministerstwo Klimatu opublikowało wyjaśnienia dotyczące przekazywania danych w ramach sprawozdawczości komunalnej za 2021 r. sporządzanej w BDO dotyczące odpadów budowlanych i rozbiórkowych, ograniczania masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania, sposobu obliczania poziomu składowania.

Jakie warunki trzeba spełnić przy eksploatacji kanalizacji deszczowej na terenie bazy transportowej

Ścieki deszczowe pochodzące z bazy magazynowo-transportowej mogą zawierać substancje szkodliwe dla środowiska. Dlatego trzeba zadbać o ich prawidłowe odprowadzanie. Gdzie szukać wytycznych w tej kwestii?

Z artykułu dowiesz się:

  • w jakich przepisach szukać wytycznych dotyczących deszczówki odprowadzanej do kanalizacji 
  • kiedy uznaje się, że warunki zostały spełnione

Do pojemników na odpady komunalne wciąż trafiają niewłaściwie śmieci

Ustawa o odpadach wprowadziła hierarchię sposobów postępowania z odpadami. Kluczowe jest zapobieganie powstawaniu odpadów. Jeśli jednak, powstaną te odpady, to zanim się ich pozbędziemy, powinniśmy zadbać o ich przygotowywanie do ponownego użycia - recyklingu lub innych procesów odzysku. W ostateczności odpady można poddać unieszkodliwianiu. Niestety w tej kwestii jest jeszcze wiele do zrobienia. Wciąż niechętnie segregujemy śmieci lub robimy to źle. Warto zastanowić się, przed wyrzuceniem odpadu, gdzie jest jego miejsce.