Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto
Nasza firma zajmuje się usługami transportowymi, od niedawna mamy oczyszczalnię ścieków i pozwolenie wodnoprawne na szczególne korzystanie z wód w zakresie wprowadzania oczyszczonych ścieków przemysłowych (mieszanina ścieków opadowych i bytowo-gospodarczych) z wylotem do wód cieku. Czy w związku z tym musimy uiszczać opłaty za korzystanie ze środowiska?
Czas składania sprawozdań i uiszczania opłat za korzystanie ze środowiska w minionym roku upłynął 31 marca 2017 r. – teraz trwa okres weryfikacji ich przez urzędy. Ponieważ firmy naliczają opłaty samodzielnie, mogą się pojawić pewne uchybienia. Jakie mogą być skutki tych błędów?
Jedną ze zmian, którą wniosła ustawa z 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2015 r. poz. 1936), jest ścisłe określenie wymagań, jakie powinna spełniać osoba sporządzająca:
Zgodnie z art. 284 ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska podmiot korzystający ze środowiska musi ustalić opłatę z tego tytułu we własnym zakresie, a potem uiścić ją na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego. Musi więc dać możliwość sprawdzenia odpowiednim władzom, czy obliczył wysokość opłaty prawidłowo. Aby umożliwić tę kontrolę, wprowadzono obowiązek składania przez podmiot korzystający ze środowiska wykazu zawierającego informacje i dane wykorzystywane do ustalenia wysokości opłat oraz wysokość tych opłat.
Opłatę za korzystanie ze środowiska muszą wnosić zarówno duże firmy, np. takie, które eksploatują instalację powodującą emisję technologiczną, pobierają wodę i posiadają flotę samochodów, jak również podmioty prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, gdzie wykorzystywany jest jeden samochód służbowy.
Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!